AKP'li belediyecilere rüşvet cezası

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Rüşvet suçundan yargılanan Çorum belediyesi yöneticilerine 1- 2 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aralarında AKP'li Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Kılıç’ın da bulunduğu sanıklara 1 yıl 1 ay ile 2 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. Kararı sanıklar üzerinde şok etkisi yaptı. 2 yıl 1 ay ceza alan Belediye Eski Başkan Yardımcısı Selim Seven karara itiraz edeceklerini söyledi.

Çorum Belediyesi’nde ‘İrtikap’ (görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak) suçu iddiasıyla ilgili 5 kişinin yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında karar çıktı. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün 7’ncisi yapılan duruşma yaklaşık 2.5 saat sürdü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Kılıç, Belediye Meclis Üyeleri Nurettin Yıldırım, Ömer Dinç, Ahmet Yetim ve eski Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Selim Seven katıldı. Mahkeme Başkanı Turgut Bayraktar’ın başkanlığında gerçekleşen duruşmada, sanıkların ‘irtikap’tan değil, ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan yargılanmasına karar verildi.

SUÇLAMAYI REDDETTİLER

Sanık Selim Seven ifadesinde, “Belediye insanların tüm taleplerini ifade edebildiği bir kurumdur. Görevim olmadığı halde Ramazan Çadırı ile ilgili çalışmalar yaptım. Sadece iyi niyet esası ile varlıklı insanlarla fakir insanlar arasında köprü olup, toplumumuzun kanayan bir yarasına el atmaya çalıştım. Hiçkimseyi mağdur etmek ya da şahsıma çıkar sağlamak amacı gütmedim. Suçsuzum, beratımı talep ediyorum” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı sanık Hüseyin Kılıç ise, “Kamu görevinin yanında siyasi yönümüz de var. Bahse konu iddialarda adımın geçiyor olması tamamen tesadüftür. İmar Komisyonu ya da İmar Müdürlüğü bana bağlı bir birim değildir. Ben sadece şikayetçi olan Zehra Tuncel ile görüşmeler sırasında olaya dahil oldum. Aslında benim yapmam gereken direkt olarak ilgili birime göndermekti. Zehra Tuncel’in talebi Belediye Meclisi’nde oy birliği ile reddedilen ender kararlardan birisidir” diye konuştu. Diğer sanıklar Nurettin Yıldırım, Ahmet Yetim ve Ömer Dinç de suçsuz olduklarını ileri sürerek beraatlerini istedi.

CEZA ALINCA ŞAŞIRDILAR

Davacı Zehra Tuncel’in avukatı Vedat Canbolat da, sanıkların görevi kötüye kullanmaktan yargılanmalarını eleştirerek, “TCK’nın 250/1 ve 250/2 maddelerine göre ayrı ayrı 46 yıldan 80 yıla kadar hapis cezası verilmesi talebiyle dava açılmıştı. Bu eylem irtikaptan başka bir şekilde değerlendirilemez. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmamalıdır” dedi.

Duruşmaya 10 dakika ara veren Mahkeme Başkanı Turgut Bayraktar, yardımcıları ile birlikte yaptığı toplantı sonucunda kararı açıkladı. Buna göre Belediye Meclis Üyesi İmar Komisyonu eski Başkanı Nurettin Yıldırım ile Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Yetim ve Ömer Dinç’e görevi kötüye kullanmak suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası, Belediye Başkan Yardımcısı Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Kılıç’a 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası, Belediye eski Başkan Yardımcısı Selim Seven’e ise 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Sanıklar ceza karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Sanıklardan Nurettin Yıldırım, Ahmet Yetim, Ömer Dinç ve Hüseyin Kılıç’ın cezaları 5 yıl içinde tekrarlanmamak kaydı ile ertelendi. Selim Seven’in hapis cezası 7 gün içinde temyiz hakkı saklı kalmak şartı ile ertelenmedi. Sanık Selim Seven temyiz hakkını kullanacağını söyledi.

BAŞKAN: İYİ NİYETİMİZİN SONU

AKP’li Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz ise, Çorum’un kaçak yapılaşma olmayan Türkiye’deki tek kent olduğunu, kendilerine haksızlık yapıldığını söyledi. Başkan Atlamaz, kasada bulunan isim listesinin karşılarındaki para tutarlarının, geçtiğimiz ramazan ayında iftarda yoksullara verilecek yemekleri bağış olarak karşılayacak kişiler olduğunu tekrarladı. Ve bu olayın ortaya çıkmasından sonra paraların geri iade edildiğini söyleyerek, “Herşey kayıt altında idi. Ancak hata yapmışız. İyi niyetimizin kurbanı olduk. Çorum’da hiç kimseye rüşvet karşılığında kat çıkılmasına izin vermedik” diye konuştu.

EMEKLİ ÖĞRETMEN ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Geçen yıl Ekim ayında 70 yaşındaki emekli öğretmen Zehra Tuncel’in İçişleri Bakanlığı Müfettişlerine, kendisinden belediye görevlilerinin 4 katlı olan binasına bir kat daha çıkılması karşılığında kendisinden 10 bin YTL rüşvet istediğini iddia etti. Tuncel, çok sayıda inşaat sahibinin ise, belediyeye verdikleri rüşvet karşılığında kat artırım hakkı elde ettiği ileri sürdü. Bunun üzerine Belediye Başkan Yardımcısı Selim Seven’in odasında bulunan çelik kasa müfettişler tarafından açtırılarak içerisinde (AKP İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Parti Muhasibi Mustafa Doğan’a iletilmek üzere) yazılı zarfın içinde hamiline 5 bin YTL tutarındaki bir çek, kapalı zarf içinde 2 adet çek ile kayıt defterinde karşılarında toplam 272 bin YTL olan isim listesi bulundu. Mülkiye müfettişleri, çok sayıda kişinin ifadesini aldıktan sonra hazırladıkları raporu geçen Aralık yargıya intikal ettirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious