AKP'nin mutfak çalışması

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Baykal, AKP’yi yaptığı anket konusunda eleştirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP’nin cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik parti teşkilatında yaptırdığı anket konusunda, "Bunlar AKP’nin kendi iç, mutfak çalışmaları" dedi.

KKTC Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ve beraberindeki heyeti dün kabul eden Baykal, gazetecilerin siyasi gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Baykal, AKP’nin anketi konusundaki bir soru üzerine, "Bunlar AKP’nin kendi iç, mutfak çalışmaları. Sorun bu mutfağı, AKP’yi aşma sorunudur. Onlar kendi içlerinde zihni egzersizler yapıyorlar" dedi.

Savunma stratejileri

"Dayatmanın sürdürülemez hale gelmesi durumunda uygulanacak alternatiflere yönelik savunma stratejileri geliştirildiğini" savunan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tür savunma stratejileri beni çok fazla ilgilendirmiyor. Gereken dayatma yapmaktan vazgeçmektir. Bunlar ’dayatma politikasını işletemez hale gelirsek nasıl bir alternatif, geri çekilme hattı çizeriz’ yaklaşımı içinde yapılan hazırlıklar. Önemli olan konunun uzlaşmayla, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda, anayasaya uygun biçimde bir sonuç alınmasına yardımcı olmaktır. Ancak böyle bir arayış yok."

Şener sorusu

Baykal, bir gazetecinin, "Daha önce üzerinde uzlaşabileceğinizi belirttiğiniz Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in isminin listede olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bunlar bizim meselemiz değil. AKP’nin kendi iç çalışması. İhtiyaç AKP’nin bu sorunun Türkiye’nin tümünü ilgilendiren bir sorun olduğunu kavraması ve o doğrultuda iyi niyetli uzlaşma arayışlarına girmesidir. Bu yapılanın onunla bir ilgisi yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious