'AKP'ye oy verenler Kürt değildir'e tepki

'AKP'ye oy verenler Kürt değildir'e tepki.9138
  • Giriş : 03.12.2008 / 16:31:00

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Öcal, Emine Ayna'nın "DTP dışındaki partilerden aday olanlar hiçbir zaman Kürt olmayacaklar" şeklindeki ifadesini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öcal, "Kimin Kürt olup kimin olmayacağına Sayın Ayna karar verme yetkisini nereden alıyor?" diye sorarak, "Bölgede oyların yüzde 55'ini alan Kürtlerin iradesine saygısızlık etme" dedi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Öcal, siyasi partilerin çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olduğunu hatırlattı. Demokrasiye inanan insanların farklı siyasi partilerin siyaset yapma hakkına saygı duyması gerektiğini vurgulayan Öcal, "Halkın iradesinin eksiksiz temsil olabilmesi için farklı siyasi partilerin varlığına tahammül etmek gerekir. Aksi takdirde diktatörlükten bahsederiz, kimin Kürt olup kimin olmayacağına Sayın Ayna karar verme yetkisini nerden alıyor. Emine Ayna'nın açıklamasını talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyoruz.

Kürtlerin özgür iradesine saygısızlıktır ve bu iradenin sandığa yansımasına engel çıkartmaktır" diye konuştu.

DTP'nin özgürce siyaset yapmasından yana olduklarını ve onları da bu demokratik ahlakı içselleştirmeye davet eden Öcal şöyle konuştu: "AK Parti Kürtlerin yaşadığı illerde yüzde 55'lere varan oy almıştır. Bu gerçeği bir kez daha hatırlatmakta yarar var Kürtlerin büyük bir çoğunluğunun iradesine saygısızlıkta bulunmaya kimsenin hakkı yoktur. AK Parti'nin çözümden yana bir parti olduğunun en önemli göstergesi Türkiye'yi yasaklar ülkesi olmaktan çıkartmasıdır. Bizim çözümden kastettiğimiz şey daha çok demokrasi, daha çok kalkınma, daha çok adalettir. Sayın Başbakan Kızılcahamam toplantısında bir kez daha bu anlayışının arkasında olduğunu belirtmiştir. Halkımız çözümü AK Parti'de görmektedir ve AK Parti bölgede birinci partidir. Bu gerçek bazılarını ürkütmektedir ve bu talihsiz açıklamaları yapmaya yöneltmektedir. Bir kez daha bu arkadaşları çoğulcu demokrasiye inanmaya davet ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*