AKP'yi 'açık' bırakan icraatları

AKP'yi 'açık' bırakan icraatları.11041
  • Giriş : 25.10.2008 / 01:00:00
  • Güncelleme : 24.10.2008 / 23:47:34

Kapatılma davasında AK Parti’yi ‘kurtaran’ icraatları da belli oldu. 5 icraatı için partiyi kapatmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kapatma yaptırımına gerek olmadığına ise şu cümleyle karar verildi: Halk isnat edilen eylemleri ve partinin icraatlarını bilerek AKP'ye onay vermiştir

Anayasa Mahkemesi, AKP'nin kapatılması talebiyle açılan davada verilen “Hazine yardımının yarı oranında kesilmesi” kararının gerekçesini tamamladı. Resmi Gazete'de yayımlanacak kararda, “AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu” net bir dille ifade edildi, ancak partinin iktidardaki olumlu icraatlarından söz edilerek kapatma yaptırımının ağır olacağı vurgulandı.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, aralarında AKP Genel Başkanı Başbakan Tayyip Erdoğan, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Cüneyd Zapsu ve bazı milletvekillerinin de bulunduğu partililerin “odak” kabul edilen eylemleri de sıralandı. Anayasa Mahkemesi tarafından iptaline karar verilen “türban” düzenlemesi de “odak” kapsamında değerlendirildi.

Kararda, AKP'nin dini duyguları istismar ettiği vurgulandı ve partinin eylemlerinin demokratik işleyişi engelleyebileceği ifade edildi. Odak kabul edilen eylemleri kapatmayı gerektirecek ağırlıkta bulmayan Anayasa Mahkemesi, “Hazine yardımının yarı oranında kesilmesi” kararı verdi.

AB ÇABALARI VE DEMOKRATİKLEŞME

Karar gerekçesinde, AKP iktidarının AB'ye giriş çabaları, demokratikleşme konusunda attığı adımlar, kadınlara yönelik poztif ayrımcılık öngören düzenlemeler, AKP'nin şiddet çağrısında bulunmaması tek tek sıralandı ve iktidar gücünün çağdaş demokrasi yönünde kullanıldığı savunuldu.

AKP'nin eylemlerinin kapatmayı gerektireceğini savunan altı üyenin birlikte kaleme aldığı karşı oy yazısında ise çok ağır ifadelere yer verildi. Karşı oy gerekçesinde, AKP'nin rejim için yarattığı tehlikenin Hazine yardımının kesilmesi ile önlenemeyeceği belirtildi. Bu üyeler, AKP'nin Meclis çoğunluğuna sahip olmasının daha büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek, “Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen türban düzenlemesi, AKP'nin laiklik karşıtı düşüncelerin yaşama geçirilmesi konusundaki kararlılığını göstermektedir” dedi. Bu görüşlere katılmayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ise AKP'ye yaptırım uygulanmasına yer olmadığını savundu ve davanın reddedilmesi gerektiğini belirtti.

'DİREKTEN DÖNDÜREN' SEBEPLER 

* Eylem ve icraatlar birlikte değerlendirildiğinde kapatma yaptırımı ağır olur. 

* Davalı partinin tüzük ve programı laiklik karşıtı değildir. 

* Halk isnat edilen eylemleri ve partinin icraatlarını bilerek AKP'ye onay vermiştir. 

* AKP, AB'ye giriş çabalarını ısrarla sürdürmüştür. 

* AKP iktidarı süresince AB yolunda hukuksal ve siyasal reformlara hız verilmiştir. 

* İnsan hakları ve demokratikleşme konusunda önemli adımlar atılmıştır. 

* Kadın-erkek eşitliği sağlanmış, kadına yönelik pozitif ayrımcılık anayasaya girmiştir. 

* AİHM kararları doğrultusunda yeniden yargılama düzenlemesi yapılmıştır. 

* AKP iktidar gücünü çağdaş demokrasiler yönünde kullanmıştır. 

* Türban düzenlemesinin iptalinden sonra halkı eylem ve şiddete teşvik etmemiştir.

Karar komisyonu kuruldu

AKP MYK toplantısında Anayasa Mahkemesi'nin türbanla ilgili gerekçeli kararını incelemek üzere hukukçu milletvekillerinden oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Manisa Milletvekili Bülent Arınç ile Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Sadullah Ergin'den oluştu. AKP'nin anayasa değişiklikleri konusunda yeni yol haritası belirlenecek. AKP, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile ilgili geniş bir basın toplantısı da yapmayı planlıyor. Basın toplantısını hükümet adına Cemil Çiçek, AKP adına ise Dengir Fırat'ın yapması öngörüldü.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*