AKP'yi şok eden Mahkeme kararı

AKP'yi şok eden Mahkeme kararı.12202
  • Giriş : 04.11.2008 / 21:25:00

Yazıcı, Fırat ve 7 AK Parti milletvekilinin Erkan Mumcu aleyhine açtıkları tazminat davası reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AKP'li milletvekillerinin Anavatan eski genel başkanı Erkan Mumcu'nun bir grup toplantısında kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle açtıkları tazminat davaları Ankara 1. ve 8. Asliye Hukuk mahkemeleri tarafından reddedidi.

Her iki mahkemede bugün yapılan son duruşmaya katılan Erkan Mumcu'nun Avukatı Erden Er, müvekkilinin o tarihlerde bir siyasi lider vasfını taşıdığını ve toplumsal duyarlılıkla sadece eleştiri yaptığını, asla hakaret niyeti taşımadığı belirterek davanın reddi talebinde bulundu.

İŞTE ERKAN MUMCU'NUN DAVA KONUSU KONUŞMASI

Dava,Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve milletvekilleri Bülent Gedikli, Muzaffer Baştopcu, Murat Mercan, Zafer Hıdıroğlu, Faruk Ambarcıoğlu ve Suat Kılıç tarafından açıldı...

Erkan Mumcu 28.6.2006 tarihinde parti grubunda yaptığı konuşmada şunları söylemişti.

“Bırakın milletin yüzüne bakmayı, sizin karılarınızın gözüne bakabilecek yüzünüz yok. Sizin çoluk çocuklarınızın gözüne bakacak yüzünüz yok. AKP milletvekillerine sesleniyorum..Şu şu yan yana oturduğunuz sıralarda, hadi dönüp birbirinizin gözüne bakarak deyin ki ' Biz çalmıyoruz'. Hadi deyin'..Birbirinizin gözüne bakacak yüzünüz yok. Dolayısı ile bari milletin mukaddesatını, muhafazakârlığını alet etmeyin. Aldığınız, götürdüğünüz, çaldığınız ne varsa sizin olsun, milletin mukaddesatına dokunmayın. Çıkınız millete deyiniz ki ' biz muhafazakâr değiliz, sadece tamahkârız' deyin, bu millet sizi affeder. Hiç olmazsa millete iyiliğiniz dokunsun, milletin adına muhafazakârlık denen değerleri ile ilgili hiçbir ilginizin olmadığını çıkıp dürüstçe ifade edin”

Mumcu'nun konuşması içerisinde AKP'ye ayrıca “Sahtekârlar, destekçilerinizi kayırıyorsunuz, yetimlerin haklarını çalıyorsunuz” şeklinde suçlamalarda bulunmuştu.

Mahkeme, Erkan Mumcu'nun Avukatı Erden Er'in savunmasını göz önüne alarak, Mumcu'nun siyasi kişiliğini göz önünde bulundurup, bu konuşmaların sadece birer eleştiri niteliği taşıdığı ve hakaret içermediği yönünde görüş belirterek, açılan davaların reddine karar verdi.

AKP'li vekiller, Mumcu'dan kişi başına 10'ar bin lira tazminat talebinde bulunmuşlardı.

MİLLÎTARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*