Akraba evliliği Akdeniz Anemisi hastalığını körüklüyor

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Erzurum Sağlık Müdürü Dr. Ali Daştan, genetik bir hastalık olan Akdeniz Anemisi'nin önüne geçebilmek için akraba evliliğinden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdeniz Anemisi hastalığını 'Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından geçen Beta Talesemi geninin neden olduğu kalıtımsal bir hastalık, bir çeşit kansızlık' olarak açıklayan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Daştan, söz konusu hastalığın alyuvarlardaki hemoglobin maddesindeki kusurdan kaynaklandığını belirtti. Dr. Ali Daştan, ekonomik, sosyal ve demografik değişimlerin hızlı yaşandığı ülkemizde akraba evliliğinin halen devam ettiğini belirterek, "Bu tür evlilikler kalıtsal hastalıklar için risk faktörüdür" dedi.

Dr. Ali Daştan, tedavisi çok güç kalıtsal hastalık olan Akdeniz Anemisi için; Türkiye genelinde her 50 kişiden birinin, Antalya, Adana ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise her 10 kişiden birinin taşıyıcı durumda olduğuna dikkat çeken Dr. Ali daştan, hastalığın tanı ve tedavisi hakkında da bilgiler verdi. Daştan, "Hemoglobin elektroforezi tahlilinde normal yetişkin insanlarda bulunmayan, ancak bu hastalıkta yüzde 50-90 vakada görülen ve bir çeşit hemoglobin olan HbF'in kanda bulunması ile tanı konulur. Hem anne hem de baba Akdeniz Anemisi taşıyıcısı ise doğacak çocukların Talesemi Majör (Hastalığın en ağır seyreden hali) olma riski yüzde 25, taşıyıcı olma riski yüzde 50 olacaktır. Ancak yüzde 25 ihtimalle çocuk normal olacaktır. Riskli ailelerin doğum öncesi tanı için gebeliğin dokuzuncu haftasından itibaren anne karnındaki bebeğe ait dokularda çeşitli testler yapılır. Bu testler ultrasonografi, Amniyosentez (bebeğin anne rahminde içinde yüzdüğü sıvının bir miktarının enjektör ile çekilip incelenmesi), Koriyon Villüs Aspirasyonu (bebeği besleyen plasentadan bir miktar doku incelemesi) ve Kordonsentez (bebek kordonundan kan alınması) gibi testler yaptırılmalıdır. Kan nakillerinin yanı sıra nakledilen kan nedeniyle vücutta biriken fazla demirin idrarla atılımını sağlayan Desferoksamin ve C vitamini verilir. Aşırı büyümüş dalak ameliyatla alınır. Özellikle erken yaşta kemik iliği nakli ile bu hastalar yüzde 70-80 tam olarak sağlıklarına kavuşabilir. Sağlık Müdürlüğü olarak, ana hedeflerimizden biri akraba evliliklerini önleyerek genetik hastalıklardan korunmayı sağlamaktır. Bu hastalıktan korunmak ve sağlıklı nesiller için mutlaka her çifte evlenmeden önce Hemoglobin ve Hemoglobin Elektroforezi tahlillerini yaptırmalarını öneriyoruz" şeklinde konşutu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious