Akraba evlilikleri talaseminin görülme sıklığını artırıyor

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Atakan Kızılok, akraba evliliklerinin fazla olmasının talasemi hastalığının görülme sıklığını artırdığına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"8 Mayıs Dünya Talasemi günü" nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 1 milyon 300 bin taşıyıcı, 4 bin civarında ise talasemi hastası bulunduğunu ifade eden Kızılok, bu nedenle Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlükleri'nce, riskli bölge sayılan Adana, Gaziantep ve İstanbul'un da içinde bulunduğu 33 ilde Hemoglobinopati Kontrol Programı başlatıldığını kaydetti.

Kızılok, "Türkiye'de akraba evliliklerinin fazla olması ve akraba evliliklerinin yüzde 70'inin 1. dereceden akrabalar arasında yapılması nedeniyle, genetik geçişli bir hastalık olan talaseminin görülme sıklığı artmaktadır. Bu nedenle, ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin bilinmesi ve çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan yararlanmaları, hastalığın önlenmesi açısından gereklidir" diye konuştu.

Kızılok, hastalığın tedavisinin ne kadar güç ve pahalı, aile ve çocuk için ne kadar sıkıntılı olduğu düşünülürse yürütülen, çalışmaların hastalığın önlenmesi açısından ne derece önemli olduğunun ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious