Akraba yemeği zehirledi!

Akraba yemeği zehirledi!.14060
  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Çorum'un Sungurlu ilçesinde iftarda bir araya gelen ve akraba oldukları bildirilen 22 kişi, yedikleri yemeklerden zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Asker emeklisi olan ve Çorum'da yaşayan Recai Kuzey'in Örnekevler Mahallesi Karacil Apartmanı'ndaki babasına ait evde Sungurlu'da yaşayan akrabalarına verdiği iftar yemeği hastanede sonlandı. İftar yemeği için bir araya gelen 30 kişi, hep birlikte oruçlarını açtı. Yemekten bir kaç saat sonra Yasemin (22) ve Emin Can (17), Mediha (66), Nesrin (41), Osman (70), Huriye (50), Ayşe (36), Osman (4), Sultan (6), İsmet (65), Sündüs (18), Behiye (38), Döndü (70), Sultan (70), Hayriye Kuzey (39) ile Mümine (27), Pembe (61), Metin (38), Mevlüt Can Karacan (38), Pembe (60) ve Gamze Eker (25) ile Fikriye Ögüten (73) adlı 22 kişi aniden rahatsızlandı. Karın ağrısı ve mide bulantısı şeklinde ortaya çıkan rahatsızlık üzerine zehirlendiklerini fark eden aile fertleri, yakınları ve komşularının yardımıyla Sungurlu Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı. Hastanede yapılan ilk incelemelerde tedavi altına alınan 22 kişinin iftar yemeğinde yedikleri tavuktan zehirlenmiş olabilecekleri açıklandı.

Çorum'da yaşayan ve görevi nedeniyle memleketi Sungurlu'dan uzun süre ayrı kaldığını ifade eden asker emeklisi Recai Kuzey, akrabalarıyla buluşmak için baba evinde iftar yemeği verdiğini söyledi. Yemekleri eşinin Çorum'daki evlerinde hazırladığını anlatan Kuzey, "Çorba, patlıcan, nohut ve etli pilavdan oluşan yemekleri yanımıza alarak kendi aracımızla akşam saatlerinde Sungurlu'ya geldik. İftar yemeğine akrabalarımızdan 30 kişi davetliydi. Teravih namazı dönüşü evde bulunan yakınlarım tek tek rahatsızlanmaya başlayınca hemen hastaneye kaldırdık" diye konuştu. Kendisinin tavuk yemediği için zehirlenmediğini ifade eden Kuzey, tavuğu aldıkları Çorum'daki iş yeri hakkında şikayetçi olacaklarını kaydetti.

Akşam saatlerinde hastane acil servisine 30 kişinin müracaat ettiğini belirten hastane doktorlarından Cem Er, hastaların ilk müdahalelerinin yapıldığını belirterek, gözlem altında tutulan hastaların hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi. doktor Er, "Gelen hastaların damar yolları açıldı. İlk müdahaleler yapılarak servislere alındı. Gözlem altında tutulan hastalarda şuan için hayati tehlike söz konusu değil, ancak ilerleyen saatlerde yaşlı hastalardan kronik hastalığı bulunanlarda hayati tehlike oluşabilir. Olay tavuktan kaynaklanan gıda zehirlenmesi gibi görülüyor ancak kesin sonuçlar laboratuvar tetkiklerinden sonra ortaya çıkacaktır" şeklinde konuştu.

Acil Servis'te nöbetçi doktor Dilek Kutsal ise bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gelen 30 kişiden 22'sinin gözlem altına alındığını ifade ederek, 3 çocuk ile 8 yaşlı hastanın risk grubunda yer aldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious