Akrabalar evlenmiyor özürlü çocuk doğmuyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Akraba evliliğinden 34 hanede 37 özürlü çocuğun dünyaya geldiği Muş'un Bulanık İlçesi'ne bağlı 220 nüfuslu Bingöldek Köyü'nde, artk akraba evliliği yapılmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaptırdığı araştırmaya göre özürlü çocukların akraba evliliğinden kaynaklandığı sonucuna varan Muş Valiliği, toplumu bilinçlendirmekle birlikte çeşitli tedbirler aldı. Alınan tedbirler sonuç verdi ve uygulamaların başladığı son iki yılda özürlü çocuk dünyaya gelmedi.

Muş'un Bulanık İlçesi'ne bağlı Bingöldek Köyü'nde 34 hanede 37 özürlü çocuğun dünyaya geldiğini öğrenen Muş Valiliği, konuyu incelemeye aldı. Özürlü doğumların tamamının akraba evliliğinden kaynaklandığı sonucuna ulaşan Valilik, uguladığı bilinçlendirme kampanyaları ve yasaklarla özürlü doğumları frenledi. Muş Valiliği, köy muhtarı, köy imamı, köy öğretmenleri ve İlçe Nüfus Müdürlüğü ortaklaşa prgramlar yaparak, vatandaşlara akraba evliliğinin yanlışlığını ve muhtemel olumsuz sonuçlarını anlattı. Yetkililer, çalışmaların başladığı 2004 Ekim ayından bu yana köyde akraba evliliğinin yapılmadığını ve özürlü bebek dünyaya gelmediğini belirterek, çalışmaların aşarılı olduğunu kaydetti.

Muş Valisi İbrahim Özçimen, konuyla ilgili olarak şunları söyldi: "Muş Valiliği'nin başkanlığında yürütülen ve Bedensel Engelliler Derneği'nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sağlıklı Toplum Projesi kapsamında 18 köy, 4 ilçede kadınlar ve erkeklere eğitim semineri verildi. 2100 bayanla akraba evliliği anketi yapıldı. 220 nüfuslu Bulanık ilçemize bağlı Bingöldek Köyü'nde akraba evliliğinden 34 hanede 37 özürlü çocuk dünyaya gelmiş. İlk önce bunların nedenlerini araştırdık. Çeşitli üniversitelerden tıp dalında yardım aldık. DNA testleri ve genlerini incelemeye aldık. Sonuç olarak tümünün akraba evliliğinden olduğu saptandı. Valilik olarak köy muhtarı, köy öğretmeni, İlçe Nüfus Müdürlüğü ve köy imamı ile ortaklaşa akraba evliliğinin yanılış olduğunu anlattık. Resmi nikahları şart koştuk, çünkü resmi olunca kan tahlilleri yapılıyor. Kanı uyuşmayan evlilik için müsaade yok. Sonra gizli nikahlar olduğunu duyduk, köy imamını uyardık. Bingöldek Köyü'nde akraba evliliği yasaklandı. Böyle birer birer sorunları aşınca 2004 Eylül ayından bu güne kadar özürlü çocuk doğmadı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious