Akrebe savaş açtılar

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaz aylarında artan akrep sokmalarına karşı Diyarbakır Belediyesi ekipleri harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Nedim Yaşlı, her yıl yüzlerce kişiyi hastanelik eden ve ölümlere sebep olan akreplerin; tarihi yapılar, harabeler, mahzenler, yerleşim yerlerine yakın moloz dökme alanları, odunluk ve kömürlük gibi yerlerde saklandıklarını söyledi. Akreplere karşı mücadelede saklandıkları alanların temizlenmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Yaşlı, üç periyot halinde yürüttükleri mücadeleyi ilk olarak mayıs ayında başlattıklarını belirtti.

İlaçlamada ikinci periyodu temmuz ayında üçüncü periyodu ise eylül ve ekim ayında devam ettireceklerini dile getiren Yaşlı, "Sıcak iklime sahip olması nedeniyle başta kentimiz Diyarbakır olmak üzere bölge illerde de akrepler yoğun şekilde görülüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak akreplere karşı mücadele ediyoruz. İlaçlama sonucunda akrep vakalarını sona erdirmeyi hedefliyoruz. İlaçlama çalışmalarını özellikle tarihi yapıya sahip olan Sur içi bölgesinde yoğunlaştırdık." dedi.

Bina bodrumlarında biriken suların yoğun sivrisinek üremesine neden olduğunu anlatan Yaşlı, içme suyu şebekelerinin bina yönetimi veya sakinleri tarafından sık sık kontrol edilmesi ve arızalarının giderilmesi gerektiğini vurguladı. Kullanılmayan kuyu ve foseptik çukurların doldurulması, kullanılmakta olan kuyuların ise en az haftada bir sirküle edilmesi gerektiğini kaydeden Yaşlı, hayvan barınaklarından çıkan hayvan gübrelerinde yoğun karasinek üremesi meydana geldiğini ifade etti.

Yaşlı, "Göstereceğiniz sağduyu ile alacağınız küçük tedbirler belediyemize büyük oranda işgücü tasarrufu, ekonomik kazanç ve bununla birlikte kentteki yaşam kalitesinin yükselmesini sağlayacaktır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious