Akrep serumu onay bekliyor

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Aşı ve biyolojik madde üretimi gerçekleştirmek amacıyla 1991 yılında kurulan ve 35 çeşit ürünle hayvancılığa hizmet veren Vetal, şimdilerde ürettiği akrep ve yılan serumu ile adından sıkça söz ettiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Refik Saydam Hıfzı Saha'nın GMP üretemedikleri için üretimi kestiği bildirildi. Böylelikle üretime hazırlanan Adıyaman Vetal'da akrep ve yılan serumu üretecek olan tek kuruluş olacak.

Vetal Hayvan Sağlığı AŞ Kalite Güvence Sorumlusu Fatma Ergin, üretimin her aşamasında kaliteyi ilke edindiklerini ifade ederek, "Kuruluş yıllarımızda ülkemizin acil ihtiyaçları olan Enrterotoksemi (Entovac P) ve çiçev (Poxvac) aşılarının üretimini gerçekleştirerek, veteriner hekim ve yetiştiricilerin kullanımını sunduk. Şuan da 35 çeşit ülke hayvancılığına önemli katkı sağlıyoruz. İç piyasanın yanı sıra ihracata da önem veriyoruz. Başta komşu ülkeler olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine de ihracat gerçekleştiriyoruz." dedi.

Ar-ge çalışmalarına da önem verdiklerini vurgulayan Ergin, "Dünya ilaç sektörünün olmazsa olmazı GLP (Good Laboratory Practice) ve GMP (Good Manıfacturing Practice) şartlarında üretim yaparak hem ülkemizin hayvancılık sektörüne daha çok katkı sağlayabilmeyi hem de ihracattaki etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Dünyanın değişik ülkelerinden uzmanların ve ülkemizin seçkin üniversitelerinin teknik danışmanlığında yüksek standartlarında aşı,hiperimmun serum ve teşhis kitleri üretimi yaparak, ürün çeşidini artırmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz." dedi.

Sadece hayvan sağlığı ürünleriyle yetinmediklerini kaydeden Fatma Ergin, "İnsanlar içinde üretim yapıyoruz. Türkiye'nin ilk özel akrep ve yılan serumu üretim tesisini GMP uygun bir şekilde kurarak faaliyete geçirdik. Yaklaşık 75 kişiye istihdam sağlıyoruz." diye konuştu.

Üretime ne zaman geçeceklerinin henüz belli olmadığını söyleyen Ergin, "Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek ekibin denetim yapmasını bekliyoruz. Denetim sonrasında da alacağımız onay ile ilk etapta akrep serumunu üreteceğiz. Çünkü bölge şartlarına göre akrep serumunun üretilmesi şart. " diye konuştu.

AKREP SERUMUNU ANDROCTONUS CRASSİCAUDA AKREBİNDEN YAPILACAK

Adıyaman'da üretilecek olan akrep serumu dünyada sadece Türkiye'de bulunan Androctonus Crassicauda akrebinden üretileceğini söyleyen Ergin, akrebin Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'da yaşadığını ve bu bölge yaşayan insanlar tarafından toplandığını ifade etti.

Androctonus Crassicauda akrebinin üretileceği tesisin 5 milyon dolarlık yatırıma mal olduğunu kaydeden Fatma Ergin, "Şanlıurfa'da uzmanlarının denetiminde köylüler tarafından toplanan akrepler, Adıyaman'da serum olduktan sonra bazı ülkelere ihraç edilecek. Türkiye'de akrep serumunu sadece Hıfzıssıhha Enstitüsü üretiyordu, ancak teknolojisi eskidiği için 18 aydır üretmiyor. Yılan serumunda en büyük üretici Mısır, sonra Hırvatistan, Sırbistan, Güney Amerika ve Endonezya'daki tesisler. Adıyaman Vetal Serum Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'de bu beş ülkenin arasına girmeyi hedefliyor. Mısır, Hırvatistan, Güney Amerika ve Venezüella'da akrep serumu üretiminde büyük rolü var. Adıyaman Vetal önce akrep serumu daha sonrada yılan serumunda dünya pazarına açılmayı planlıyor." ifadesini kullandı.

Türkiye'de 2 büyük akrep serumu alıcısı bulunduğunu söyleyen Ergin, Sağlık Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı'nın 2 yılda bir toplam 100 bin doz alacağını açıkladı.

Ergin, "Şu an elimizde bin tane Androctonus Crassicauda akrepi var. Bu akrep türünden zehir alıp ürün elde ederseniz bütün dünyadaki akrep sokmalarına etkili bir serum oluyor. Bu ürün dünyada tek." dedi.

Akrep serumundan sonra yılan serumu da üreteceklerini söyleyen Ergin, hem Türkiye pazarının ihtiyacını, hem de tüm akrep sokmalarına karşı etkili olduğu için tüm dünyaya satma avantajına sahip olduklarını kaydetti. Yılda 300-350 bin doz akrep serumu, 60-70 bin doz da yılan serumu üreteceklerini kaydeden Ergin, İran, Irak, Suriye olmak üzere tüm dünyaya ihraç edeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious