Aksaray Müze Müdürü tutuklandı

Aksaray Müze Müdürü tutuklandı.14934
  • Giriş : 21.10.2008 / 12:36:00

Aksaray İl Jandrama Alay Komutanlığı'nın 'Okyanus 4' adını verdiği tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper ile birlikte gözaltına alınan 38 kişiden 8'i tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tutuklanan Müze Müdürü Kiper ve diğer şüpheliler Aksaray E Tipi Kapalı Cezaevi'ne kondu.

Aksaray İl Jandarma Komutanlığı, tarihi eser kaçakcılığının yapıldığına dair ihbar aldı. Bunun üzerine çalışma başlatan jandarma, yaklaşık bir yıllık çalışmasının sonucunda 16 Ekim Perşembe günü Aksaray, Konya, Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Mersin, Hatay ve Kahramanmaraş'ta eş zamanlı olarak operasyon düzenledi.

Operasyonda Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper'in evinde ve makamında arama yapıldı. Bilgisayar ve dökümanlara el konuldu.

Operasyon kapsamında Müze Müdürü Kiper ile birlikte 38 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler yapılan sorgulamanın ardından dün saat 10.00 sıralarında adliyeye çıkartıldı.

Yaklaşık 17 saat süren mahkemenin ardından Müze Müdürü Yücel Kiper ile birlikte müteahhit Ramazan Karaoğlan, Miktat Çavga, Okan Üçyıldız, Mehmet Bekler, Özay Aydemir, Yusuf Bilgin, ve Kurtuluş Gedik tutuklandı.

Diğer 30 şüphelide tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan 8 şüpheli, Aksaray E Tipi Cezaevi'ne kondu. Şebekenin, müzedeki bazı tarihi eserleri, sahteleri ile değiştirdiği iddia edildi.

Değiştirilen eserlerin tesbit çalışmasının sürdürüldüğü belirtildi. Tutuklanan Müze Müdürü Kiper'in şebeke üyeleri koordina ettiği ve üyelere kazı yapabilecekleri hüyük ve tepelerin yerlerini söylediği, maddi menfaat temin ettiği önü sürüldü.

Operasyonda ele geçirilen bin 556 adet tarihi eserin sadace 563'ünün gerçek olduğunun belirlendiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*