Aksaray'da 2 bin 500 kişi hastaneye başvurdu

Aksaray'da 2 bin 500 kişi hastaneye başvurdu.11436
  • Giriş : 17.05.2008 / 08:59:00

Aksaray Valisi Buyuran 2 Bin 500 kişinin, zehirlenme belirtisi şikayetlerle hastanelere başvurduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aksaray'da dördüncü gününe giren zehirlenme vakalarıyla ilgili son resmi açıklama ilin Valisi Sebati Buyuran'dan geldi. Vali Sebati Buyuran zehirlenme olaylarından dolayı il dışındaki programını yarıda keserek akşam saatlerinde Aksaray'a döndü. Döner dönmez kriz masasının başına geçen Vali Buyuran, yetkililerden son durum hakkında bilgi aldı.

Gelişmeleri Aksaray Devlet Hastanesi'nde oluşturulan kriz masasında takip eden Vali Buyuran, basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Vali Buyuran'ın yanı sıra Belediye Başkanı Nevzat Palta ve daire müdürleri de katıldı. Son günlerde ard arda yaşanan zehirlenme vakalarını değerlendiren Vali Buyuran, "14 Mayıs Çarşamba günü bir okulumuzda başlayan karın ağrısı ishal, yüksek ateş şeklinde başvuran hastalar ve bunun artması sonucu başvuran hasta sayısı 2 bin 500 civarında hasta başvurdu. Burada başvuran hastaların hepsinin aynı gün tedavilerinin yapılması ve şu anda hastanelerde yatan hastaların bulunmaması bizleri memnun etti. Ağır vakaya rastlanmamasını teselli edici bir boyut olarak düşünüyorum. Diğer bir boyut olayın nedenini bulmamız gerekiyor. Bu konuda da hem Aksaray'da bulunan yetkililer hem de Sağlık Bakanlığı'ndan gelen ekip gerekli çalışmaları yapıyor. Henüz kesin olarak nedenini bulabilmiş değiliz. Alınan numuneler gerekli laboratuarlara gönderildi. Yarın sağlık bakanlığından uzman bir heyet Aksaray'a gelecek. Bunun nedenini bulmak zorundayız, arkadaşlarımız bu hususta gerekli çalışmaları yapıyorlar. Cumartesi, Pazar günü bütün görevli arkadaşlarımız görevlerinin başında olacaklar. Genellikle hastalarımız 15-45 yaş arasında, laboratuar tetkikleri ulaştığı zaman daha detaylı açıklama yapabiliriz. Ortaköy ilçemizde ve Şereflikoçhisar'da da bu tür şikayetler nedeniyle başvurular olmuş. O nedenle kaynağının bulunması büyük önem arz ediyor." dedi.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ise "Ortada bir vaka var, ancak bu olayın bizi sevindiren kısmı ağır hastaların olmamsı. Halkımızı paniğe sevk edecek, açıklamalardan kaçınmalıyız. Gerekli birimler çalışıyor, temennimiz bu olayın biran önce açığa çıkarılmasıdır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious