Akşehir Gölü su tutmaya başladı

Akşehir Gölü su tutmaya başladı.8093
  • Giriş : 25.05.2009 / 10:57:00

Geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeniyle hızla su kaybederek kuruyan Akşehir Gölü, bu yıl yağışlarla birlikte tekrar su tutmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, Akşehir Gölü'nün küresel ısınma, kuraklık ve bilinçsiz derin kuyu açılması sonucu her yıl giderek daha da kuraklaştığını belirtti.

Akşehir Gölü'nün 1970'li yıllarda 353 kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu, bu alanın giderek küçüldüğünü ifade eden Baloğlu, ''Akşehir Gölü, hızla su kaybederek günümüzde tamamen kurumaya yüz tutmuştu. Geçmişte, tonlarca balık çıkarılan, doğa harikası Akşehir Gölü zaman içinde kuruyarak adeta yok olmuştu'' dedi.

-TEMSİLİ NASREDDİN HOCA KURUYAN GÖLE SU MAYALAMIŞTI-

Gölün, bu yılki yağışlarla adeta tekrar dirilerek su tutmaya başladığını dile getiren Baloğlu, şunları kaydetti:

''2007 yılında yapılan 5-10 Temmuz Nasreddin Hoca Şenlikleri'nde temsili Nasreddin Hoca, Kadir Çöpdemir tarafından Akşehir Gölü'ne su mayalamıştı. Hocanın su mayası tuttu. Nasreddin Hoca'nın fıkralarına konu olan ve hocanın her yıl 'Ya tutarsa' diye yoğurt mayaladığı Akşehir Gölü, bu yılki yağışlarla tekrar su tutmaya başladı. Gölün uzun yıllar sonra tekrar su tutmasının sevincini yaşıyoruz. Bu yıl yağan yağışların ortalamanın üzerinde olması sayesinde gölümüzdeki su miktarı ciddi oranda arttı. Şu an için gölde yüzde 50-55 oranında bir doluluk var. Bazı yerlerde gölümüzün derinliği 1,5 metreye kadar ulaşmış durumda. Bu çok sevindirici. Umarız bu yağışlar bundan sonra da devam eder.''

Baloğlu, yağışların önümüzdeki yıllarda da devam ettiği takdirde Akşehir Gölü'nün bundan sonra kurumayacağına inandığını dile getirdi.

Dünyaca ünlü Akşehir kirazının aroması için de gölün durumunun çok önemli olduğunu vurgulayan Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, ''Bu yıl gölümüzdeki suyun kurumayacağını düşünüyoruz. İnşallah birkaç yıl daha bu yağışlar devam edecek ve Akşehir Gölü yine hocamızın yoğurt mayalayacağı maviliğine kavuşacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*