Aksoy: "Irak ile ticaretimiz 10 milyar doları aşar"

Aksoy:
  • Giriş : 09.03.2008 / 10:59:00

Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy Irak ile ticaretinin, gelecek yıldan itibaren 10 milyar doları aşacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Türkiye'nin, Irak ile ticaretinin, gelecek yıldan itibaren 10 milyar doları aşacağını söyledi.

Ercüment Aksoy, iki ülke arasındaki ticaret ilişkileri konusundaki sorularına verdiği yanıtta, bu yıl iki ülke arasındaki ticaretin çok yüksek olmayacağını, ancak gelecek yıldan itibaren ticaretin canlanacağını belirtti.

Aksoy, ''2009'dan itibaren, Irak ile ticaretimiz 10 milyar doları aşar, çünkü çok büyük ihaleler açılmaya başladı'' dedi.

-İŞADAMLARININ IRAK YÖNETİMİNDEN BEKLENTİLERİ...-

Irak ile yaptıkları işte bazı sorunlarla karşılaştıklarını vurgulayan Aksoy, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile yaptıkları görüşmede, bu sorunların aşılacağı garantisini aldıklarını söyledi.

Aksoy, şöyle devam etti:

''Irak Hükümeti'nin açtığı ihalelerde Teminat Mektubu şartının kaldırılmasını Iraklı yetkililerden istedik. Buna olumlu bakıyorlar. Türk mallarına karşı daha çok talebin olması gerektiğini belirterek, tüm açık veya gizli engellerin kaldırılmasını istedik ve bu konuda da gayret göstereceklerini söylediler.

Türk işadamları işini iyi yaptığı için Iraklılar tarafından tercih ediliyorlar. İş dünyası siyasetten farklı işliyor, bize karşı herhangi bir ambargoları yok.

Bakan Tüzmen başkanlığında geniş bir heyetle Bağdat'a gideceğiz. Burada, ticaretin artırılması için ayrıntılı görüşmeler yapacağız.''

-TALABANİ'DEN TÜRK İŞADAMLARINA GARANTİ...-

Celal Talabani ile uzun bir görüşme yaparak, Türk-Irak İş Konseyi toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Aksoy, Talabani'nin kendilerine, Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerde ''yeni bir sayfa'' açıldığını ifade ettiğini söyledi.

Aksoy, ''Talabani, Türk işadamlarının, Irak'taki ticaret ve yatırım işlerini kolaylaştırmak için bize garanti verdi. Türkiye ile yeni bir sayfa açtıklarını belirterek, bize her konuda yardımcı olacağını söyledi'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious