Aksu: Cumhurbaşkanını Meclis seçer

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, “Zamanı gelince bu meclis, cumhurbaşkanını seçer” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdülkadir Aksu, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile birlikte, yarın yapılacak bölge emniyet müdürleri toplantısına katılmak için Erzurum'a geldi.

Erzurum Valisi Celalettin Güvenç'i makamında ziyaret eden Aksu, burada yaptığı açıklamada, 2007 yılının önemli bir yıl olduğunu ve bu yıl 2 önemli seçimin yapılacağını söyledi.

2007 yılında cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerin yapılacağını hatırlatan Aksu, “Birçok şeyler söyleniyor. Ortalığı karıştırmak isteyenler var. Zamanı, vakti gelince bu meclis cumhurbaşkanını seçer. Ben, 3 defa bu mecliste cumhurbaşkanlığı seçiminde bulunmuş bir insanım. Anayasamız belli. Anayasa, cumhurbaşkanının nasıl seçileceğini ve seçilecek zatın niteliklerini saymıştır” diye konuştu.

Aksu ayrıca, genel seçim tarihini de 4 Kasım olarak belirlediklerini ifade ederek, “Erken seçim, erken seçim deniyordu. Hep beraber oy kullandık ve seçim tarihini belirledik” dedi.

BÖLGE EMNİYET MÜDÜRLERİ TOPLANTISI

Yarın önemli bir toplantı yapılacağını da belirten Aksu, “Hükümet olarak hedefimiz ve amacımız, insanımızın mutlu, huzurlu ve güven içinde yaşamasıdır” diye konuştu.

“İçişleri Bakanlığı olarak bize bağlı güvenlik birimlerimizle birlikte bu hizmeti yerine getirmenin gayreti içindeyiz” diyen Aksu, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz aylarda valilerimizle, Ankara'da bir toplantı yaptık. Daha sonra da emniyet müdürleri ve jandarma komutanlarımızla genel güvenlik ve asayiş toplantıları gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, bölgelerde benzer toplantıların yapılmasını faydalı gördük ve uygulamaya koyduk. Yarınki toplantıda asayiş terör ve bilhassa son zamanlarda statlarda yaşanan olayların değerlendirmesini hep birlikte yapacağız. Hükümet olarak bir taraftan vatandaşımızın huzur ve güven içinde yaşamasını temin için faaliyet gösterirken, diğer taraftan da suç ve suçlunun ortadan kalkması için ekonomik tedbirlerin alınması amacıyla çok önemli projeler üreterek büyük bir gayret gösteriyoruz.”

2011 DÜNYA ÜNİVERSİTELER KIŞ SPOR OYUNLARI

Aksu, 2011'deki Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları'nın Erzurum'da düzenlenecek olmasının da sevindirici olduğunu belirterek, “Oyunlar, hem Erzurum hem bölge hem de Türkiye için büyük katkı sağlayacaktır” dedi. Bu tarz organizasyonların güvenlik açısından kendilerinin iş yükünü artırdığını, ancak bu durumdan büyük mutluluk duyduklarını anlatan Aksu, şunları kaydetti:

“Daha önce İstanbul'da NATO toplantısı yapıldı. İzmir'de Üniversite Yaz Oyunları gibi önemli bir organizasyon gerçekleştirildi. Bu organizasyonlarımızda güvenlik güçlerimiz başarıyla görev yaptılar. Erzurum'da 2011 yılındaki organizasyonu aynı güzellikle gerçekleştirmek için üzerimize düşeni yapacağız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious