Aksu'ya göre terörün çözümü

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Aksu, 'Terör örgütünün çökertilmesi için onları besleyen problemlerin çözülmesi gerekir' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'da Doğu Anadolu Bölgesi'nin 8 ilin valisi, bazı kamu kurumlarının genel müdürleri ile il emniyet müdürleri ile bir araya gelen Abdulkadir Aksu, Van'ın Edremit İlçesinde bulunan Polis Kampı'nda bir toplantı yaptı.

Toplantının basına açık olan kısmında konuşan Bakan Aksu, bölge insanın uzun süredir beklediği hizmetleri sunmak için hükümetin son yıllarda önemli projelere imza attığını hatırlatarak, yapılacak toplantıda illerde projelerle ilgili çalışmaların geldiği aşama ve güvenlik ve asayiş konularının ele alınacağını söyledi.

Bakan Aksu, hükümetin bölge için önemli projeler olarak sunduğu, Köylerin Altyapısı Destekleme Projesi (KÖYDES) , terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması sırasında ortaya çıkan sorunlar, Köye Dönüş Projesi, duble yol yatırım hizmetleri, sokak çocukları ve sosyal hizmet çalışmaları ile başta kız çocukları olmak üzere zorunlu eğitim yaşı içerisinde olup da okula devam edemeyen çocukların eğitim sistemi içerisine alınmasına hususların ağırlıklı olarak konuşulacağını söyledi.

Türkiye'nin hassas bir coğrafyada yer aldığına dikkat çeken Bakan Aksu, Türkiye'nin bu özelliği dolayısıyla uzun yıllar boyunca milli birlik ve bütünlüğüne, huzur ve güven ortamına, ekonomik gelişmesine kasteden terör belasıyla mücadele etmek zorunda kaldığını söyledi.

Aksu, bu mücadele silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin başarılı çalışmalarının olduğu ancak terörle mücadelede her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de maddi ve manevi kayıpların yaşandığını vurguladı.

Bakan Aksu, "Çok sayıda askerimiz, polisimiz, kamu görevlimiz şehit olmuş, birçok vatandaşımız canını, malını kaybetmiş, doğduğu büyüdüğü, geçimini sağladığı köyünün, mezrasını, toprağını, evini ve işini terk etmek zorunda kalmıştır. Geçmişte yaşanan bunca sıkıntıya rağmen büyük bir devlet olarak bu ülkeyi kuranların bize miras bıraktığı temel prensipler ve anayasal düzen dâhilinde her sorunu daha çok demokrasi, daha çok vatandaşlık hukuku, daha çok refahla çözeceğimizden kimsenin endişesi olmasın. Artık herkes bilmektedir ki terörün beslendiği ortam ve şartlar ortadan kaldırılmadan terörle mücadelede kesin sonuca ulaşmak mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle biz de terörü besleyen sosyo-ekonomik problemleri çözmek için azami gayret sarf etmekteyiz. Bunun için bütün imkânlarımızı seferber ediyor, gerçekçi ve uygulanabilir bölgesel kalkınma projelerini hayata geçirerek Türkiye'yi her bir köşesiyle mamur hale getirmek için çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"TERÖR İHMALE GELMEZ, SÜREKLİ TAKİBAT GEREKİR"

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, hükümet olarak ülkenin dört bir yanında eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, ulaşım, toplu konut, tarım ve hayvancılık alanlarında atılan adımlarla birlikte her geçen gün refah seviyesi yükselen bir Türkiye'yi yakalamak üzere olduğunu ifade etti.

Aksu, yapılan bu çalışmalara rağmen terör örgütünün son zamanlarda yine güvenlik güçlerine ve masum vatandaşlara yönelik menfur saldırılar yaptığını hatırlattı.

Türkiye'de et ve tırnak gibi olmuş vatandaşlarımız arasına nifak tohumları atmaya çalıştığına şahit olduklarını dile getiren Bakan Aksu, "Terör konusunun bir an olsun ihmale gelmeyecek ölçüde hayati bir mesele olması nedeniyle sürekli takibi icap etmektedir. Bu açıdan özellikle bölücü terör örgütünün eylem stratejisinin iyi analiz edilmesini, terörist faaliyetlere karşı daha duyarlı olunmasını istiyorum. Ayrıca sağlanan huzur ortamında vatandaşın devlete verdiği desteğin devam ettirilmesi için devlet vatandaş ilişkilerini sıcak tutacak tedbirlerin alınmasına devam edilmesinde de zorunluluk bulunduğunu değerlendiriyorum. Tabii ki bu konuda en değerli sermayemiz de bu milletin tek tek evlatları olarak aramızdaki sevgi ve kardeşlik bağlarının gücüdür. Zira biz birlikte gülüp birlikte ağlamış, omuz omuza savaşmış, bu vatan için kader birliği yapmış ve de akrabalık bağlarıyla iç içe geçmiş büyük bir milletiz. Bu nedenle heyecanımızın düzeyi ne olursa olsun sakin olmak, sabırlı olmak ve içine çekilmek istendiğimiz planlı oyunlara gelmemek durumundayız. Yaşadığımız acı tecrübelerden biliyoruz ki, bir ülkeyi terörle mücadelede başarılı ve etkin kılan asıl güç, insanlarının birlik ve beraberliğine olan inancı, karşılıklı dayanışmasıdır. Ülkemizde özgürlüklerin tam olarak hakim kılınması, hukuk devleti ilkelerinin yerleşmesi ve çocuklarımızın geleceğe umutla bakması bizim en büyük hedefimizdir." diye konuştu.

"TERÖRDEN ZARAR GÖRENLER TOPLUMUN BİRER BİREYİ OLDUKLARI İÇİN HEDEF OLDULARI"

Bakan Aksu, konuşmasında terör örgütünden zarar gören vatandaşlara zararların karşılanması için yapılan çalışmalar ve Köye Dönüş Projesi hakkında çalışmaları da anlattı.

Terör eylemlerine hedef olan, terörden zarar gören vatandaşların kendi kusur ve fiillerinin sonucu değil, toplumun bir bireyi olarak hedef olduklarını söyleyen Aksu, "Terör nedeniyle ortaya çıkan zararların paylaştırılması, toplumun diğer kesimleri ile zarara uğramış kişiler arasında fedakarlığın denkleştirilmesi, hakkaniyet ve sosyal hukuk devleti ilkelerinin bir gereğidir. Vatandaşlarımızın uğradığı zararların karşılanması devlete olan güveni pekiştirecek, devlet - vatandaş kaynaşmasını arttıracak, terörle mücadeleye ve toplumsal huzur ve barışa önemli katkılarda bulunulacaktır." diye konuştu.

Aksu, 1994 yılında çıkarılan Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında 14 ilde yapılan çalışmalar neticesinde Mayıs 2006 sonu itibari ile güvenlik nedeni ile köylerinden göç eden 359 bin 339 aileden 140 bin 589 ailenin tekrar köylerine döndüğünü vurguladı.

"ÇOCUKLAR TERÖR VE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİNİN HEDEFİ HALİNE GELDİ"

Bakan Aksu, son yıllarda başta büyük şehirlerde olmak üzere göç alan kentlerde, sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocukların durumu önemli bir sosyal sorun olduğunu kaydetti.

Bu çocukların bir kısım asayiş olaylarına karıştıklarını hatırlatan Aksu, çocukların mevcut durumlarından kurtarılması, uçucu, uyuşturucu, alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar edinmelerinin önlenmesi, tedavi ve rehabilitasyonu ile topluma kazandırılması amacıyla ekonomik, sosyal, kültürel ve benzeri tedbirlerin alınması devletin başta gelen görevlerinden olduğunu vurguladı.

Aksu, "Sokakta yaşayan, her türlü madde bağımlılığına açık olan bir kısmının hırsızlık, gasp, kapkaç gibi olaylara ve hatta terör olaylarına karıştırıldığı bilinen bu çocuklarımızın, tedavi, iyileştirme ve eğitimleri sağlanarak topluma kazandırılmaları, ancak etkin ve kalıcı önlemlerle mümkün görülmektedir. Son zamanlarda 18 yaşından küçük çocukların terör örgütleri ve bazı organize suç örgütlerinin hedefi haline gelmeye başladılar. Suç örgütlerinin eline geçebilecek çocuklar ve aileleri üzerinde geliştirdiğiniz sosyal hizmet, sosyal yardım ve rehabilitasyon projeleriyle çalışma yapılması gerekiyor. Çocuklarımızın sigara, uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan maddelere karşı korunması, onların marjinal inanç ve düşünce sistemlerine sempati duymasının veya aktif katılımların engellenmesi, onları her türlü istismar ve kötü kullanımlardan uzak tutmak isteğimiz artarak devam edecektir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious