Aktuğ'dan kurtuluş reçetesi

Aktuğ'dan kurtuluş reçetesi.4913
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Fenerbahçe maçını çıkış noktası olarak gören ancak sahadan 2-1 mağlup ayrılan Trabzonspor'da işler iyi gitmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bordo mavililerde yaşananları ligtv.com'a değerlendiren Trabzonspor Kulübü eski başkanı Atay Aktuğ, ilginç açıklamalarda bulundu.

- Fenerbahçe maçını nasıl değerlendiriyorsunuz? İkinci yuarıda daha istekli bir Trabzonspor vardı ama 3 puan kaybetti?

- "Bu maç ortada bir maçtı. Maçın hakkı Trabzonsporun mağlubiyeti değildi. İkinci yarı biz çok baskılı oynadık ama şanssızdık. Son dakikalarda direkten dönen top gol olsa maç berabere bitecek. Maçın hakkı beraberlikti. Çok kolay goler yiyoruz. İlk yediğimiz golde kaleci kontrpiyede kaldı. Trabzonspor çok çok iyi oynadı denemez. Son haftalara oranla iyiydi. Son haftalara göre takım daha baskılı, daha arzuluydu ama şans da yardım etmedi. Sonuç olarak maçın hakkı beraberlikti deyip de olmuyor işte. Golü yiyince yeniliyorsun, atınca yeniyorsun. Bu iş böyle."

- Hakem Bülent Demirlek'i nasıl buldunuz?

- "Zaten zor bir maç değildi. Kıran kırana bir maç da değildi."


- "SAHA SONUÇLARINA GÖRE SLOGAN ATILIYOR" -

- Son haftalara oranla Fenerbahçe'ye oranla iyi oynayan bir takım var sahada ama taraftarın yönetime istifa çağrısı da var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- "Türkiye'nin her yerinde böyle bu iş. Saha sonuçları kötü olunca tribünler böyle sloganlar atıyor. Saha sonuçları çok önemli futbolda ama böyle her maçtan sonra yönetimleri istifaya davet etmek; bizim dönemimizde de böyleydi, şimdi de böyle. Geçen sene Galatasaray şampiyon oldu, şampiyon olurken bile taraftarları istifa diye bağırıyorlardı."

- Taraftarın yönetime olan tepkisinin dikkate alınmaması mı lazım o zaman?

- "Hayır dikkate alınmaması olayı değil tabi. Buna yönetim kendileri karar verir. Çözüm başka şeylerde. Bu istifa seslerinde ne yapacaklarına yönetim kurulu oturur karar verir ama bu aşamada yönetim değişiklikleri çok sağlıklı çözümler getirmez. Bu sene böyle gidecek."

- Yönetim ne yapmalı o zaman, çözüm ne?

- "Trabzonspor'da hem furbol takımı toparlanmalı hem de bence yönetim kendi birliğini sağlamalı. Bir bütün oluşturmalı. Başka türlü bu iş olmaz."

- Çözümler ne olabilir?

- "Bu aşamada çözüm önce kulübün kendi içinde bütünlüğünün sağlanması, sonra camianın bütünlüğü, desteği. Artı futbolcuların daha iyi olmaları. Daha iyi performans göstermeleri, daha çok çalışmaları. Önemli olan bu. Bugün önceki maçlara göre daha fazla kıpırtadılar. Trabzonspor Futbol takımındaki oyuncular gerçekten formalarının hakkını verirlerse onlar da bir bütün birliktelik içinde olursa Trabzonspor düzelir. Bunu daha önceki senelerde zaman zaman yaşadık ama bu seviyede yaşamadık."

- Yönetimde birlik konusunda bir problem mi var?

- "Öyle görünüyor. Birlik olmuş bir yönetim camiayı bütünleştirebilir. En azından bundan sonra Trabzonspor iyi gider. Burada görev ilk önce başkana ve yönetime düşer. Onların arzularına bağlı, onların isteklerine bağlı. Konuşarak olacak işler değil bunlar."

- Trabzonspor yönetiminde tek sesliliğin ötesinde çok seslilik mi var?

- "Benim demek istediğim de o zaten. Önce yönetimin bütünlüğü önemli. Yönetimde böyle bir şey varsa, herkes kendi kafasına göre olayları değerlendiriyorsa o yanlıştır. Önce o sağlanmalı. Sonra takımın bütünlüğü sağlanmalı. Ondan sonra taraftarıyla camiasıyla bütünlük sağlanır zaten. Bu aşamada yapılacak budur. Elinde çok fazla futbolcu var Trabzonspor'un. O futbolcuların daha iyi motive edilmeleri lazım. Çok basit goller yiyoruz, çok basit golleri kaçırıyoruz. Çok fazla mücadele etmiyoruz. Trabzonspor'a yakışmıyor. Çok geniş kadro olduğu söyleniyor ama sahada çok fazla mücadele göremiyoruz."

- "İNANÇ VE RUH LAZIM" -

- Mücadele olmamasının Ziya Doğan'la ilgisi olabilir mi?

- "Ziya hırslıdır, çalıştırması da öyledir. Kazanmak için çalışır. Ama takım çok değişti. 15-16 kişi değişti. Zaman ister. Çok futbolcu verildi, çok futbolcu alındı. Henüz takım olamadı. Takım olması için de bir inanç olması lazım, bir ruh olması lazım."

- Trabzonspor ruhunun bir yerde geri gelmesi lazım yani?

- "Bu Trabzonluluk ruhu falan değil. O ruh çok eskilerde kaldı zaten. Önemli olan takım ruhu. Profesyonelliğin icabı bunlar. Oyunculara böyle tek tek baktığında fena değiller. İyi oyuncular ama takım olarak maalesef takım olamıyoruz. İşte bütün camianın, taraftarının, yöneticisinin, eski yöneticisinin Trabzonsporlu olan herkesin Trabzonspor için bütünleşmesi gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious