Aktütün, PKK-Ergenekon işbirliği mi?

Aktütün, PKK-Ergenekon işbirliği mi?.21359
  • Giriş : 12.10.2008 / 18:45:00
  • Güncelleme : 12.10.2008 / 18:35:24

Emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Kemal Şahin, Aktütün baskınıyla çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK terör örgütünün gemi azıya aldığı dönemlerde Tunceli başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'da bir çok operasyona katılan Emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Kemal Şahin, Aktütün baskınıyla çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Doğu ve Güneydoğu'da yıllarca PKK'lı teröristlere karşı mücadele eden Jandarma İstihbarat emekli Binbaşı Kemal Şahin, Aktütün Karakolu'na yapılan saldırıda açık bir istihbarat zafiyetinin görüldüğünü söyledi. Son baskının 24 yıldır yaşananlardan ders alınmadığını gösterdiğini kaydeden İstihbaratçı Binbaşı, bunun ise büyük ölçüde Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının hesap verebilir ve eleştirilebilir olmaktan uzak olmasından kaynaklandığını kaydetti. Şahin, baskında iki terör örgütü olan PKK ve Ergenekon işbirliğinin olup olmadığı konusunun da ciddi şekilde üzerinde durulmasını istiyor.

PKK terör örgütünün gemi azıya aldığı dönemlerde Tunceli başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'da bir çok operasyona katılan Emekli Binbaşı Şahin, Aktütün baskınıyla çarpıcı açıklamalarda bulundu. Terörle mücadelenin zor bir iş olduğunu vurgulayan Şahin, "Hareketin olduğu yerde mutlaka kayıplar olur, olacaktır. Ancak önemli olan yapılan hataların tekrar edilmemesidir" dedi.

Emekli İstihbarat Binbaşı Kemal Şahin, saldırının zamanlaması ve meydana geliş şeklinin çok anlamlı olduğunu kaydetti. Bu olayda Ergenekon-PKK işbirliği olup olmadığı konusunda ciddi durulması gerektiğini düşünen Şahin, şunları söyledi:

"Ergenekon'un PKK ile birlikte olaylar çıkardığı, terör örgütü ile ve işbirliği yaptıkları belgelendi. Ergenekon zihniyeti içeride kaos oluşturma, Türk-Kürt ve Alevi-Sünni çatışması çıkarma gibi çalışmalarının olduğunu biliniyor artık. Yine bunun için her türlü araç ve gereçleri kullanacaklarını da biliyoruz. Şimdi böyle bir ortamda Balıkesir Altınova'daki olayların arkasında böyle bir işlerin gelmesi hatta bu olaya destek olayların olması bu gösteriyor ki teröristler sadece 'ses getirelim' diye yapılmış bir saldırı değil. Yani içeride ve dışarıda bağlantıları olan anlamlı bir olay olarak görüyorum. ABD'nin dışarıda istihbarat bilgisi vermemesi, içeride de gerekli önlemlerin alınmaması bunun PKK-Ergenekon tertibi olduğunu düşünüyorum."
“İstihbaratta zaafiyet var”

Dağlıca'da olduğu gibi son karakol baskını konusunda da kafalarda pek çok soru işareti olduğunu belirten Şahin, bunların da önemli bir kısmının istihbarat konuları olduğunu söyledi. ABD ile sınır ötesi istihbarat işbirliğinin yanı sıra içeride birliklerimizin yaptığı istihbarata rağmen bu saldırının üstelik gündüz gerçekleşmiş olmasının mantıkla izah edilemeyeceğini ileri süren Şahin, "Büyükanıt, 'BBG evi gibi gözetliyoruz' demişti. Mağaralardaki her hareketten artık haberimiz vardı. Sınır karakollarımızda termal kameralarımız, gözetleme kulelerimiz, gece görüş cihazlarıyla bunlar takip ediliyor. Tüm bunlara rağmen karakolumuzun katır ve eşeklerle sınırdan 4-5 km girerek böylesine bir zaafa düşürülmesi akıl ve mantıkla izah etmek imkansız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*