Aktütün baskınını bir de böyle okuyun

Aktütün baskınını bir de böyle okuyun.6624
  • Giriş : 04.10.2008 / 18:57:00

Saldırı emekli askerler arasında ilginç tartışmaların yaşanmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terörle Mücadele eski Özel Temsilcisi emekli General Edip Başer:

Yüzde 100 önleyemezsiniz

"İstihbaratınız ne kadar güçlü olursa olsun, yüzde 100 terör eylemlerinden haberdar olamazsınız. ABD'ye bakın. Irak da Afganistan da zaiyat veriyor. Terör örgütü alçak ve sinsi hareketlerle hazırlıklar yapıyor. PKK, Irak Kürt bölgesi tarafından destekleniyor. Hangisinin Peşmerge, hangisinin PKK'lı olduğunu anlamanız bile zordur. Dolayısıyla bu olayları istihbaratın eksikliğine bağlamak yanlıştır.
Terör örgütünün siyasi ve moral desteği sürdüğü sürece örgütün gücü olacaktır. Para kaynakları kurutulamıyor. Bunu önlemedikce, bu tip saldırıları gerçekleştirme imkanını her zaman bulacaktır. PKK'nın esas amacı, ülkemizde kardeş kavgasını başlatmaktır. Cenaze namazlarında çatışmalara neden olmaya çalıştıklarını görüyoruz. Aziz milletimizin bu tahriklere gelmemesi lazım.

Emekli Albay Mithat Işık:

İstihbarat zaafiyetimiz var

"Terör örgütü çok büyük darbe aldıktan sonra, takviye ettiğiniz karakolunuz gündüz vakti basılıyorsa, bundan alacağımız dersler var demektir. İster Irak'ın içinden gelin, ister burada olun fark etmez. İstihbarat önemli. Eğer siz bunları izliyorsanız, ister Peşmerge kıyafeti giysin, ister koyun postu içinde olsun, fark etmez. Kabul etmemiz lazım, istihbarat zaafiyetimiz var. 200 kişinin olduğu bir karakola bu güçten daha fazla bir grup ile saldırı yapıldığı düşünülmeli. Bu çok vahim. İnsanlar ölüyor, prestij kaybediyoruz. Gündüz gözüyle karakol basılıyorsa artık çok şeyi konuşmamız lazım. Onlarca helikopterimiz var. Neden buraları özel birliklerle takviye edilmiyor. Bu birlikleri niçin yetiştiriyoruz? Takviyeli bir karakola saldıran yüzlerce terörist sadece 23 kişi zaiyat vererek geri dönüyorsa daha ne diyelim. Gündüz saldırabilirler, ama gelenlerin çoğu ölmeliydi. O zaman anlardım. Biz de oralarda mücadele ettik. Ve böyle şehitler vermedik.. Yok orada kör nokta varmış. Biz orada uçan kuştan haberimiz olması lazım. Bu bir pusu değildir. Bu bir baskındır. Savunulan bir karakolun gündüz gözüyle baskınıdır."

Terör uzmanı Ercan Çitlioğlu

Öldürülen terörist sayısına bakın!

23 teröristin öldürülmesi, örgütün saldırıda başarısız kaldığının göstergesi. Kamuoyu ölen askerlerimizin sayısına değil, öldürülen terörist sayısına dikkat etmeli" dedi.

USAK Başkanı İhsan Bal

Tezkere öncesi tahrik

" PKK'nın bugün gelmiş olduğu noktada avantajlarının bir çok kısmını kaybettiği ortada. PKK'lıların üç günde biteceğini düşünmek bizi yanıltır. Önemli elemanlarını kaybeden örgüt ciddi bir saldırı yapmak için sabah akşam çalışıyordu. Ve bunu gerçekleştirdiler. DTP çıkıp bu saldırıyı kınamalıdır. Operasyonel bazda böylesine büyük bir saldırı araştırılmalıdır. Bizi ne kadar yalnızlığa ve ayrılığa mahkum etmek istiyorsa, biz de halk olarak birlik içinde olduğumuzu göstermeliyiz. Barış ve kardeşliği gösterecek bir sokak duruşuna ihtiyacımız var. Tezkerenin yaklaştığını ve bu nedenle böyle bir operasyonun yapıldığını düşünmüyorum. Bu tahrik eden bir saldırı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*