Aktütün Karakolu 4. kez vurulmuş oldu

Aktütün Karakolu 4. kez vurulmuş oldu.14217
  • Giriş : 11.05.2008 / 09:18:00

TSK’nın Kandil’e yönelik operasyonunda ağır darbe yiyen PKK yine Hakkari Şemdinli’deki Aktütün Karakolunu hedef aldı. Aktütün, bu olayla birlikte 4. kez saldırıya uğramış oldu. Bu kez 6 şehit verdik. 1992’de de PKK aynı karakolu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Kuzey Irak’taki en büyük kampı Kandil’e yönelik operasyonunda ağır darbe yiyen PKK, yine Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı sınır köyü Aktütün'ü hedef aldı. Aktütün Karakolu bu olayla birlikte 4. Kez saldırıya uğramış oldu. Aktütün’de bu kez de 6 şehit verdik. 1992’de de teröristler aynı karakolu basmış ve 22 er şehit olmuştu. Zap ve Avaşin kamplarından Basya Vadisi’ni kullanarak sınıra gelen teröristler, Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’ne 25 kilometre uzaklıkta Irak sınırında bulunan Aktütün Karakolu’nu hedef aldı. Doçka uçaksavar, havan, makineli tüfek ve roketatarlarla yapılan saldırıda 6 asker şehit oldu. Şiddetli çatışma sonucu 19 PKK’lı da öldürüldü. Daha sonra Kobra helikopterlerin devreye girmesi sonucu 40 terörist daha etksiz hale getirildi. Karakola saldıran PKK’lık grubun 100 kişi civarında olduğu tahmin ediliyor.

İLK SALDIRI 1992’DE

Aktütün Karakolu ilk olarak 13 Eylül 1992 tarihinde de PKK'lı teröristlerin saldırısına uğradı. Yaklaşık 500 kişilik PKK grubuyla çatışan birlikten 22 asker şehit oldu. O günlerde Şemdinli Hudut Tabur Komutanı olan ve Albay rütbesiyle emekliye ayrılan Erdal Sarızeybek bu baskını şöyle anlattı:

"Saldırı haberini alınca takviye kuvvetler gerekti. Karayolu ile Aktütün’e gitmek yaklaşık 5 ila 6 saat. Yolda mayınlama var, pusu var. Bu tür çatışmalarda mutlaka takviye gelecek yolları mayınlıyorlar ve pusu kuruyorlar. Ben muhafızlarımla, 5 kişi helikoptere bindik. Bu UH 1 helikopteriydi. Aktütün’e yaklaştığımızda helikopteri Kobra zennetsinler diye el bombası atmaya başladık. Silahlı helikopter olduğunu düşünsünler diye. Aşağı inip, çatıştık. Çatışma 5 saat sürdü. Takviye kuvvetler geldi. Teröristlerden çok büyük zayiat oldu ama 22 tane şehit verdik"

Bu olayın ardından 5 Haziran 2007 günü kalabalık bir grup, ikinci kez karakola saldırdı. Bu saldırıda ölen olmadı ve teröristler püskürtüldü. Ancak 22 Temmuz 2007 günü üçüncü baskında Er Hüseyin Ay arkadaşlarının kucağında şehit düştü. PKK bu saldırıda Aktütün Jandarma Karakolu'nda vatani görevini tamamlayan askerleri taşıyan Skorsky helikoptere de uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırı yapmıştı.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious