Aktütün saldırısıyla ilgili dehşet ayrıntılar

Aktütün saldırısıyla ilgili dehşet ayrıntılar.11326
  • Giriş : 04.10.2008 / 18:38:00

350 terörist uçaksavar, biksi ve havan toplarıyla saldırmışlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin Kuzey Irak sınırında bulunan Aktütün Jandarma Karakolu'na yapılan ve 15 askerin şehit edildiği saldırının ardından Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Bordo Bereliler kaçan PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için kapsamlı bir operasyon başlattı operasyona savaş uçakları süper kobra ve skorsky tipi helikopterler destek verirken saldırının ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.Terör örgütü PKK 26 Eylül günü Kandil Dağı'nda aralarında örgütün önde gelenleri Murat Karayılan,Cemil Bayık, Feyman Hüseyin,Duran Kalkan ile yaklaşık 30 kişilik bir grup toplantı düzenleyerek sonbahar eylemlerini kararı aldı.Toplantıda terör örgütünün İran'da faaliyet gösteren kolu olan PJAK geçici olarak İran topraklarına çekilip,sınırdan Türkiye'deki jandarma karakolları ve askeri hedeflere saldırması talimatı verildi.

350 TERÖRİST SALDIRDI

Aktütün saldırısında, terör örgütü PKK'nın yaklaşık bir aydır hazırlık yaptığı örgütün Kuzey Irak'ta bulunan Kandil'den sonraki en büyük kampı Zap'ta barınan teröristleri kullandığı belirtildi. Saldırıdan önce PKK'lıların Kuzey Irak toprakları içine sınıra yakın bölgelerde uçak ve helikopterlerin bombalamalarına karşı çok sayıda sığınak yaptığı ve buralarda saklandığı kaydedildi. 15 askerin şehit olduğu Aktütün Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıya yaklaşık 350 teröristin katıldığı teröristlerin yanlarında uçaksavar, ağır makineli biksi, taşınabilir havan topları getirdikleri belirlendi. Dün saat 13:00 sıralarında başlayan saldırıda teröristlerin Aktütün Karakolu'nun uzak korumasını sağlayan Bayraktepe kesiminde konuşlandırılan askerleri hedef aldığı bu bölgeye uçaksavar ve ağır makineli silahlarla saldırı düzenledikleri ve şehitlerin de buradaki askerler olduğu öğrenildi. Saldırı sırasında Aktütün Jandarma Karakolu'nda daha önceden konuşlandırılan jandarma özel harekat timleri teröristlere anında karşılık vererek şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmanın sürdüğü sırada Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'ndan kalkan kobra tipi helikopterler PKK'lıların bulunduğu alanı bombardımana tuttu.Çatışma ve bombardımanda teröristlerden 23'ü öldürülürken diğer teröristler yanlarında getirdikleri uçaksavar,ağır makineli silahları ve bu silahları taşıdıkları katırları da burada bırakarak Kuzey Irak topraklarına kaçmaya başladı.

KÖYDE EVLER DE İSABET ALDI

Aktütün Jandarma Karakolu'na yapılan saldırı sırasında Aktütün Köyü'nde büyük panik yaşandı. Jandarma karakolu ve evlerin içice bulunduğu köyde PKK'lıların uçaksavar ve roketatarlarla yaptığı saldırıda bazı evlerin isabet alıp hasar gördüğü belirtildi.Köylüler silah seslerinin saatlerce sürdüğünü belirterek "Yoğun ateş altında kaldık, güpegündüz yapılan saldırı sırasında çocuklarımızın çoğu dışarıda oyun oynuyordu. Yoğun ateş altında kalınca herkes saklanabileceği yerler kaçtı, çocuklarımızdan saatlerce haber alamadık, köye giriş ve çıkışlar da yasaklandı" dedi.

BORDO BERELİLER PKK'LILARIN PEŞİNDE

Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Bordo Bereli timlerin,kaçan PKK'lıları etkisiz hale getirmek için başlattıkları kapsamlı operasyon sürüyor.Bordo Bereliler'e bölgeye indirilen Jandarma Özel Harekat Timleri ve özel eğitimli komandolar da destek veriyorlar.Hava destekli sürdürülen operasyonlarda Türkiye-Kuzey Irak sınırında yer yer şiddetli çatışmalar yaşanırken kobra tipi helikopterler teröristlerin daha önceden saklanmak için kazdığı sığınakları gün boyu vurmaya devam etti. Bordo Bereli timlerin kaçan PKK'lıları etkisiz hale getirmek için sınırın karşı tarafına geçerek sıcak takiplerini sürdürdükleri öğrenildi.

AĞIR YARALILAR Ankara'YA SEVK EDİLDİ

Aktütün saldırısında 21 askerin yaralandığı ve bunlardan 2'sinin durumu ağır olduğu belirtildi. Bu arada, yaralanan askerlerden sağlık durumu ciddi olan 6 askerin önce Hakkari Askeri Hastanesi ve Yüksekova Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin yapıldığı daha sonra da helikopterle Van'a getirildiği belirtildi. Van Askeri Hastanesinde tedavi altına alınan ve dün geceyi burada geçiren yaralı askerlerin sağlık durumlarının kötüye gitmesi üzerine Genelkurmay Başkanlığı tarafından Van'a ambulans uçak gönderildi.

Sabah erken saatlerinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığına inen ambulans uçak, buradan yaralı askerleri alarak Ankara'ya hareket etti. Yaralı askerlerin tedavisine Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde devam edileceği belirtildi.

YURT İÇİNDE YOĞUN OPERASYONLAR

15 askerin şehit olduğu Aktütün Jandarma Karakolu'na yapılana saldırının ardından güvenlik güçleri yurt içinde yuvalanan teröristleri etkisiz hale getirmek için başta Şırnak ve Tunceli olmak üzere geniş kapsamlı operasyon başlatırken saldırı düzenlenebilecek jandarma karakolları ve askeri birliklere takviyeler yapılarak güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.
Tunceli'nin Ovacık, Pülümür ve Hozat ilçelerinin kırsal kesiminde barınana PKK'lılara kobra tipi helikopterlerle hava operasyonları düzenlendi. Helikopterler PKK'lıların bulunduğu bölgelere karadan ve havadan komando sevkiyatı gerçekleştirildi. Şırnak'ta başta Cudi, Küpeli ve Kato dağları ile Bestler-Dereler bölgesinde de büyük bir operasyon başlatıldı. Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan kobra tipi helikopterler PKK'lıların yuvalandığı sığınak ve mağaraları bombardımana tuttu. Burada PKK'lıların bulunduğu ve kaçabilecekleri stratejik bölgelere jandarma özel harekat timleri indirildi. Yurt içindeki operasyonlardan kurtulup Kuzey Irak topraklarına kaçmak isteyen teröristlerin geçiş yolları kapatılarak sınır boyundaki tüm alanlar tutuldu. Öte yandan sınır kesimindeki birlikler alarma geçirilerek güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*