Aktütün'e uluslararası kınama büyüyor

Aktütün'e uluslararası kınama büyüyor.8914
  • Giriş : 04.10.2008 / 18:29:00
  • Güncelleme : 04.10.2008 / 18:35:08

AB Dönem Başkanı Fransa, ile İslam Konferansı Teşkilatı, 15 Mehmetçiğin şehit olduğu saldırıyla ilgili bildiri yayımladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Dönem Başkanı Fransa, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne bölücü terör örgütü tarafından dün yapılan ve 15 Mehmetçiğin şehit olduğu saldırıyı "şiddetle kınadığı" bildirildi.

Dönem Başkanlığı açıklamasında, AB'nin Türk makamlarıyla "tam dayanışma" içinde olduğu vurgulanarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dilendi.

Açıklamada, "Dönem Başkanlığı, AB'nin terör listesinde bulunan PKK'yla mücadelesinde kararlılıkla Türkiye'nin yanındadır" denildi.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da terör saldırısını şiddetle kınayarak, Türkiye'nin acısını paylaştığını bildirdi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Karakoluna dün düzenlenen saldırıyı sert bir şekilde kınadı.

İKT'den yapılan yazılı açıklamada, Prof. İhsanoğlu'nun, terörle mücadele konusunda Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirterek, şehitlerin ailelerine başsağlığı dilediği ifade edildi.

Terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki kamplarından Türkiye'ye sızarak saldırılar düzenlemelerinden duyduğu endişeyi dile getiren Prof. İhsanoğlu, Türk hükümetiyle Irak hükümeti arasındaki terörle mücadele işbirliğinin sürmesi çağrısında bulundu.

Prof. İhsanoğlu, İKT'ye üye tüm ülkeler ve uluslararası toplumun üyelerine, İslam ilkelerine aykırı ve medeniyetlerle insanlık için ciddi bir tehdit olan teröre karşı mücadelede işbirliği seviyesini artırma çağrısını yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*