Akupunktur, 300 hastalığın tedavisinde kullanılıyor

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Eskiden sadece ağrı tedavilerinde kullanılan akupunktur, bugün 300'e yakın hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazi Üniversitesi Akupunktur Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Cemal Çevik; özellikle menepoz tedavisinde kullanılan horman tedavisinin son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda göğüs ve meme kanserine neden olabileceği yönünde bulgulara rastlandığından, akupunkturun menepozda kullanılma sıklığının da arttığını kaydetti. Çevik, "Tüp bebek uygulamasından, menepoz tedavisine, depresyondan diyabetin kontrol altına alınmasına kadar pek çok hastalık'ta akupunktur uygulanıyor" diye konuştu.
Gazi Üniversitesi Akupunktur Eğitim Koordinatörü ve Ankara Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Çevik CİHAN'a yaptığı açıklamada; 5 bin yıllık geçmişe sahip olan akupunkturun günümüzde 300'e yakın hastalığın tedavisinde kullanıldığını söyledi. Çevik, akupunktur'un karaciğer fonksiyonlarını düzenlediğini, vücut üzerindeki belirli noktalara uygulanması ile beyinin ön lobundaki kan akışını hızlandırdığını, diyabeti kontrol altına aldığını, sigara ve alkol bağımlılığının giderilmesinde, kilo verdirmede etkili olduğunu, tansiyonu düzenlediğini, geçmeyen yaraların iyileşmesinde etkin olduğunu, baş ve bel ağrılarını giderdiğini kaydetti.


"AKUPUNKTUR MENEPOZDA DA KULLANILIYOR"


Kadınların menepoz döneminde uyku bozukluğu, ağlama, kemik erimesi, Ağrı gibi rahatsızlıklar yaşadığını dile getiren Çevik, yapılan bazı bilimsel araştırmalarda uygulanan hormon tedavisinin göğüs ve rahim kanserine sebep olabildiği yönünde bulgulara rastlandığından bu yöntemin artık fazla tercih edilmediğini söyledi. Çevik, bu nedenle akupunkturun menepozda kullanılma sıklığının da arttığını belirterek, "Bu sayede, saç dökümleri, ağrılar, gece tuvalete kalkmalar önemli ölçüde azalıyor" dedi.


"TÜP BEBEK UYGULAMASINDA AKUPUNKTUR YÖNTEMİ KULLANILIYOR"


Tüp bebek uygulamasında da akupunkturun kullanıldığını ifade eden Çevik, konuyla ilgili Alman ve Çinli uzmanların 160 kişilik hasta grubu üzerinde yaptığı araştırmada, tüp bebek uygulamasında akupunktur kullanımının yüzde 62 oranında hamile kalma ihtimalini arttırdığını bildirdi. Hastalıkların vücudun dengesinin bozulmasından ötürü meydana geldiğini, akupunkturun da vücudun bozulan dengesini düzenlediğini dile getiren Çevik, "Akupunktur, erkek ve kadın kısırlığında etkili oluyor. Sperm hareketliliğindeki azalmayı arttırıyor, sperm kalitesini düzeltiyor, bayanlarda ise hamile kalma ihtimalini düzenliyor" ifadesini kullandı.


AKUPUNKTUR İLE TEDAVİ EDİLEBİLECEK HASTALIKLAR


Cemal Çevik'in verdiği bilgiye göre akupunktur ile tedavi edilebilecek hastalıklar şöyle: Migren, boyun ağrıları, boyun fıtıkları, bel ağrıları, bel fıtıkları, bypass cerrahisi olmak isteyen koroner kalp hastaları, çarpıntı, depresyon, felçler, idrar kaçırma, hormon kullanmadan menepoz tedavisi, ilaçla tansiyonu düzelmeyen hastalar, şeker hastalığı, geceleyin sık sık idrara kalkma, kronik sinüzit, kadın ve erkek kısırlığı, kaşıntılı kronik cilt hastalıkları, mide ağrıları, ülsek, uyuşmalar, halsizlikler, kronik ishaller, kabızlık, kilo verdirme tedavisi, romatizmal hastalıklar, uyku bozuklukları, sigara bıraktırma tedavisi, kronik stres.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious