Akupunktur tansiyonu düzeltiyor

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Akupunktur tedavisi gören tansiyon hastalarının, tansiyonlarının kontrol altına alındığı ve kullandıkları ilaç sayısı ile günlük doz miktarında azalma olduğu saptandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırmanın yapıldığı hastaların, migren, kilo, bel ağrısı gibi diğer sağlık problemlerinden ötürü akapunktur tedavisi gördüklerine dikkat çeken Gazi Üniversitesi Akupunktur Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Cemal Çevik, "Tedavi sonucunda, bu kişilerin tansiyonlarının da düzeldiği ortaya çıktı. Yani gördükleri tedavinin yan etkisi olarak tansiyonları da düzeldi" diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Akupunktur Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Cemal Çevik'in yaptığı araştırmada, akupunktur tedavisi gören tansiyon hastalarında iyileşme görüldüğü ortaya çıktı. Çevik'in migren, kilo, bel ağrısı, romatizmal hastalıklar gibi nedenlerle akupunktur tedavisi gören 10'u erkek, 25'i kadın 35 tansiyon hastası üzerinde yaptığı araştırmada, söz konusu hastaların tansiyonlarının da düzeldiği belirlendi. Hastaların kullandıkları ilaç sayısının 1 ila 3 arasında değiştiğini ve 6 aydır bu ilaçları kullanmalarına rağmen tansiyonlarının düzelmediğini dile getiren Çevik, "Bu kişiler bir gün arayla 15 gün boyunca, günde 20 dakika akupunktur tedavisi uygulandı. Sonuçta, hastaların ortalama 16.3 olan büyük tansiyonu 12.8'e; 9.4 olan küçük tansiyonları ise 8.2'ye düştü. Küçük tansiyonda 6 ila 9, büyük tansiyonda 12 ila 15 aralığı normal değerler olarak kabul ediliyor." diye konuştu.

Hastaların diğer sağlık problemleri için akapunktur tedavisi gördüklerine dikkat çeken Çevik, "Tedavi sonucunda, bu kişilerin tansiyonlarının da düzeldiği ortaya çıktı. Yani gördükleri tedavinin yan etkisi olarak tansiyonları da düzeldi" şeklinde konuştu. Çevik, yaklaşık bir ay sonra hastaların büyük bir kısmının tansiyon ilacı kullanmayı bıraktığını, geri kalanlarının ise kullandıkları ilaç sayısını büyük ölçüde azalttığını söyledi.

Akupunkturda nabız muayenesi ile ön teşhis konulduktan sonra noktalar tespit ediliyor ve daha sonra tedaviye geçiliyor. Noktalar iğnelenmekle, laser uygulamakla, elektrik akımı uygulamakla ya da mesajla etkin hale getiriliyor. İğneler tedavi süresince genelde 20 dakika kalıyor. Akupunktur tedavisi, mide ağrıları, kronik kalp rahatsızlıkları, kilo verdirme tedavisi, uyku bozuklukları, kadın ve erkek kısırlığı, depresyon, çarpıntı, şeker hastalığı, sigara bıraktırma gibi rahatsızlıkların da tedavisinde kullanılabiliyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious