AKUT, İzmir eğitimlerine aşladı

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ilk sivil arama kurtarma derneği olan AKUT, 10. kuruluş yıldönümünde 10. ekibini İzmir'de kurduktan sonra ilk eğitimini Büyükşehir Belediyesi Toros Yangın ve Doğal Âfetler Eğitim Merkezi'nde yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İftaiye Daire Başkanı Barandır, misafirlere tesisi tanıttıktan sonra deprem simülatörü merkezinde bilgi verdi. Simülatörle 5.5 büyüklüğünde bir deprem oluşturularak tatbiki eğitim yapıldı.

Barandır, AKUT İzmir ekibine Türkiye'de sadece üç tane bulunan simülatör tesisini her zaman kendilerine açacaklarını ve her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

AKUT İzmir Birim Başkanı Karaca da halkın âfetlere karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirterek, AB standartlarına uygun sivil arama kurtarma ekipleri kurulmasına destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Eğitim tesislerinde Karaca başkanlığında yapılan yangın söndürme tatbikatına Mahruki de katıldı. Eğitimde AKUT Kocaeli birimi, enkaz altından canlı kurtarma uygulaması yaparak, arama kurtarma köpeğiyle canlının yerinin nasıl belirleneceği konusunda bilgi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious