'AKUT'a RTÜK ekran yasağı uyguluyor'

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Nasuh Mahruki, AKUT'a RTÜK'ün ekrana yasağı uyguladığını, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün de ambargo uyguladığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Genel Başkanı Nasuh Mahruki, Türk insanına arama kurtarmayı öğreten, Yunanistan, Tayvan ve Hindistan'daki depremlerde Türkiye adına görev alarak yüz akıyla ülkeye dönen AKUT'a RTÜK'ün ekrana yasağı uyguladığını, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün de ambargo uyguladığını iddia etti. Mahruki, Türkiye'de düzenin,"Ben kaybediyorsam o da kaybetsin" mantığı üzerine kurulu olduğunu ileri sürdü.

Bursa'da yerel Olay Gazetesi'ne konuşan Nasuh Mahruki, AKUT'un kurulduğu günden bu yana yurtiçinde ve yurtdışında arama kurtarma çalışmalarında 743 kişinin hayatını kurtardığını vurguladı. Mahruki, 19 Ağustos depremi sonrasında başarılı çalışmaları nedeniyle Yunanistan, Tayvan ve Hindistan'a AKUT'un devletin organizasyonu ile katıldığını, fakat Cezayir ve Pakistan'daki depremlere hazırlık yapmalarına rağmen bilinçli olarak götürülmediklerini savundu.

RTÜK'ün AKUT'a ekran yasağı uyguladığını bu nedenle bu kurumu mahkemeye verdiklerini, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün de sebebini bilmedikleri bir ambargosuna maruz kaldıklarını anlatan Mahruki, "Biz, Bakanlar Kurulu kararıyla kamusal çalışan bir derneğiz. Fakat, RTÜK gibi Sivil Savunma Müdürlüğü ile de bizim çok ciddi sorunlarımız var. Onları mahkemeye vermedik tabii. Ama bunun bedelini kesinlikle ödeyecekler. Yanlarına kalmayacak. Biz başka bir medeni ülkede olsaydık çok farklı konumlarda olurduk. Bakın, Türkiye deprem arama kurtarma işini bizimle öğrendi. AKUT öğretti. Sonra Yunanistan'a gittik. Devlet yolladı. Ondan sonra Tayvan depremi, Hindistan depremi... Biz, devletin çok güvendiği ekip olarak, devletin olanaklarıyla, vizesiz, askeri uçaklarla bölgelere götürüldük ve orada dört dörtlük işimizi yaptık. Bütün dünya televizyonları bizden bahsetti. Ondan sonra bizi bir daha yurtdışına yollamadılar." diye konuştu.

"YURTDIŞI KAPILARI BİLMEDİĞİMİZ BİR SEBEPTEN KAPATILDI"

Hindistan depremi sonrasında her şeyin iyi gitmesine rağmen yurtdışı kapılarının AKUT'a bilmedikleri bir sebepten kapatıldığını kaydeden Mahruki, "Hiçbir şey denilmedi. Açıklama yok. Hindistan depreminden sonra Sivil Savunma Genel Müdürlüğü AKUT`u kesmeye başladı. Cezayir depreminde bir baktık ki, uçak kalkmış. Biz uçağın kalktığını televizyondan öğrendik ve şok... Olacak iş değil. Yunanistan'a, Tayvan'a ve Hindistan'a devletin görevlisi olarak yollanmışız. Bizden daha iyi bir ekip mi var Türkiye`de? Arkasından İran depremi oldu. Oraya gitmek için çok uğraştık. Bu kez de yerimiz yok denildi. Bize yer olmadığı söylenilen uçağa koca koca cipleri bindirdiler. Sonra Pakistan depremi oldu. Oraya da bizi yollamadılar ve orada film koptu. AKUT`u kaparız dedim. Hangi yetkiyle bu yapılıyor? Pakistan`a biz bir gün sonra, THY`nin tarifeli seferiyle gitmek zorunda kaldık. Orada insanlar yardıma muhtaç, ölüyorlar. Ve biz bu işi çok iyi yapabilecek bir kapasitede olmamıza rağmen yollanmıyoruz. Ama bunların umurunda değil" şeklinde konuştu.

"Ben kaybediyorsam o da kaybetsin demenin" yanlışlığına dikkati çeken Mahruki şöyle devam etti: "Türkiye bunun üzerine kurulu. Kendisi kaybedecekse karşısındakine de kaybettiriyor. Bu vicdansızlık sonuçta. Bunların iş yapma anlayışı bu. Ben, 743 insanın hayatını kurtarmış bir ekibin lideriyim. Bunun mutluluğunu siz, bana başka neyle verebilirsiniz? Bunlar kedi yavrusu değil, insan... 743 aile, 743 hayat... 743 hayal... Bundan daha büyük mutluluğu bana kim verebilir?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious