Akvaryumdan Sapanca'ya!

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Gazetelere çıkmak isteyen akvaryumdaki pirana balığını alap Sapanca Gölü'ne koşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu durum bilim adamlarının Sapanca'da pirana balığının yaşamasının mümkün olmadığını ve bulunan balıkların akvaryumdan atıldığı gerçeğini her defasında yinelemelerine yol açıyor.
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Sapanca Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Erdoğan Güven, "Basın bu kadar ilgi gösterrise kendini medyada göstermek isteyenler akvaryumda beslediği balığı alıp göl kenarına inip balığı yakaladığını iddia edecektir. " dedi.

Önceki gün de Sapanca Gölü'nde bir balıkçının oltasına takılan 2 kilo ağırlığında 40 santimetre boyundaki balığın, pirana olduğu ileri sürüldü. Adapazarı Aşağı Dereköy'de Sapanca Gölü'nde balık tutan Münir Dizdar (70) isimli şahıs, oltasına takılan balığın pirana olduğunu savundu. Dizdar, Sapanca Gölü'nde 40 yıldır balık tuttuğunu belirterek, böyle bir balığa ilk kez ratladığını vurguladı. Daha önce de Sapanca Gölü'nde tutulan 2 balığın pirana olduğunun kesinleşmesinin ardından bu balığın da pirana olduğunu tahmin ettiğini ifade eden Dizdar, bu sebeple balığı yemediğini kaydetti.

Münir Dizdar tarafından yakalanan balık, incelenmek üzere İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Sapanca Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne götürüldü. Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Güven de yaptığı inceleme sonrasında balığın pirana olabileceğini ifade etti. Sapanca Gölü'nde pirana yaşamasının mümkün olmadığını belirten Güven, balıkların göle bırakılmış olabileceklerini ifade etti. Güven, balığın akvaryumda ölmüş olabileceğini söyleyerek "Bir sürede buzdolabında kalmış" dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Basın mensuplarından artık bu konuda haber yapmamasını isteyen Güven, "Bu balıkların göle atıldığını basın mensupları bu sekilde takip ederse bu balıkların ardı arkası kesilmeyecektir. Kendini medyada göstermek isteyenler akvaryumda beslediği balığı alıp göl kenarına inip balığı yakaladığını iddia edecektir. Tarım Müdürlüğü'ne bu konunun derhal ivedi bir şekilde incelenmesi, balığı yakalayanlarla ilgili sorusturma açılması gerekmektedir. Cezai müeyyide uygulanmadıkmca bu balıkların ardı arkası kesilmez . Basın mensupları bu konuya artık ilgi göstermemeleri gerekir. Çünkü bu balıkların Sapanca Gölü'nde yaşaması mümkün değil" şeklinde konuştu.

Güven açıklamasına şöyle devam etti: "Biz Üniversite olarak bu balıkların burada yetişmeyeceğini defalarca söylememize rağmen basın mensupları bu konunun üzerine hala sansasyon haber yapmak için gidiyorlar. Biz bu balıklar gölde çıktıktan sonra 20'ye yakın ağ attık. Ancak bir tane bile balık bulamadık. Birileri kendilerini medyaya göstermek için böyle yapıyorlar. Medya mehsuplarının haber için bunu yapmaları gerekir. " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious