'Akyüz Irak'ta tedavi görüyor'

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Binali Yıldırım, Bağdat'da havaalanına iniş sırasında düşen uçaktan yaralı olarak kurtulan Türk işçisinin tedavisinin Irak'ta hastanede devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye-Etiyopya arasında 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) protokolünün imzalanmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarının ''Irak'ta düşen uçaktan yaralı olarak kurtulan Türk işçisinin Türkiye'ye getirilmesi konusunda sıkıntıların yaşandığı ve Türkiye'den gidecek ambulans uçağının Irak'a inmesine müsaade edilmediğine yönelik iddialar var, bu doğru mu?'' şeklindeki soruları üzerine Yıldırım, kazadan yaralı olarak kurtulan Türk işçisinin şu anda Irak'ta bir hastanede tedavi gördüğünü, sağlık şartları seyahat etmesine müsaade ettiği zaman işçinin Türkiye'ye getirileceğini bildirdi.

Bu konuda ABD makamları ile sürekli temas halinde olduklarını kaydeden Yıldırım, ''Bunun dışında ortaya atılan bilgiler ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır'' dedi.

''Şirketlerin Irak'a uçuşu konusunda herhangi bir akreditasyon sorunu var mı?'' şeklindeki soru üzerine Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

''Sorun yok, öyle bir sorun olsa cenazelerimizi getiremezdik. Yaralı vatandaşımızın seyahat etmesi doktorların iznine bağlı. O izin çıktığı zaman biz vatandaşımızı buraya getireceğiz ve tedavisine burada devam edeceğiz. Zaten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz Amerikan makamlarıyla, Dışişleri de diplomatik kanallar ile sürekli temas halindeler. Bu konuda herhangi bir sorun yok.''

-YARALI İŞÇİ Ankara'YA GETİRİLECEK-

Bir basın mensubunun ''Başbakanlık hastanın Ankara'ya getirilmesini, ailesinin ise Adana'ya getirilmesini istediği söyleniyor'' şeklindeki sözleri üzerine Yıldırım, yaralı işçinin ailesiyle konuştuklarını ve onların da Ankara'ya getirilmesinde bir sakınca görmediklerini belirterek, ''En iyi tedavi nerede yapılacaksa oraya getireceğiz. Burada Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisine devam edilecek. Ancak, dediğim gibi oradan gelmesi doktorların olumlu rapor vermesine bağlı. Hastayı her şeye rağmen getirme gibi bir düşüncemiz yok'' dedi.

Bakan Yıldırım, konuyla ilgili bir soru üzerine, Irak'a gönderilen heyetin, Amerikan makamlarınca gayet iyi karşılandığını, taraflarla gerekli işbirliği ve koordinasyonun sağlandığını söyledi.

Bir basın mensubunun ''Kara kutunun Moldova'ya teslim edildiği şeklinde bilgiler var'' sözleri üzerine Yıldırım, böyle söylentilerin olduğunu, ancak teyit edilmiş bir bilginin bulunmadığını kaydetti.

-GSM SEKTÖRÜNE VERGİ İNDİRİMİ HAZIRLIĞI-

Bir gazetecinin ''GSM sektöründe vergi indirimleri konusundaki paketi hazırladınız mı, Maliye Bakanına ne zaman sunacaksınız?'' şeklindeki sorusu üzerine Yıldırım, söz konusu çalışmanın bakanlığı tarafından hazırlandığını belirterek, ''Ancak, 2007 yılı içerisinde Maliye Bakanlığı ile uzlaşmak suretiyle buna son şeklinin verilmesi gerekiyor. Bunu da bu süre içerisinde yapacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious