Al Gore'a ikiyüzlü suçlaması

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

ABD'nin eski Başkan Yardımcısı Al Gore, çevrecilik konusunda ikiyüzlü davranmak ve evinde aşırı enerji tüketmekle suçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de "Uygunsuz Gerçek" adıyla gösterilen "An Inconvenient Truth" adlı yapımıyla en iyi belgesel Oscar'ını kazanan ABD'nin eski Başkan Yardımcısı Al Gore, çevrecilik konusunda ikiyüzlü davranmak ve evinde aşırı enerji tüketmekle suçlandı.

Cumhuriyetçi eğilimli bir düşünce kuruluşu olan ve merkezi Al Gore'un yaşadığı Tennessee eyaletinin Nashville kenti olan Tennessee Siyasi Araştırmalar Merkezi, eski başkan yardımcısının son iki yıldaki elektrik ve doğal gaz harcamalarının faturalarını ele geçirdi.

Al Gore'un Nashville'in banliyösünde bulunan 20 odalı ve kapalı havuzlu malikanesinin 2006'da yaklaşık 221 bin kilovat-saat elektrik tükettiğini ve bunun 10 bin 656 kilovat-saat olan ulusal ortalamanın 20 katından fazla olduğunu belirten düşünce kuruluşu, "Gore başkalarına nasıl yaşayacaklarını anlatıyor, ancak kendi kurallarına kendisi uymuyor" şeklinde suçlama getirdi.

Düşünce kuruluşunun 27 yaşındaki başkanı Drew Johnson, "Bir başkası elektrik ve doğal gaza yılda 30 bin dolar fatura ödese umursamayacağım, ama bu çevreci Al Gore" diye konuştu.

Düşünce kuruluşunun ele geçirdiği belgelere göre, malikanelerinde doğal gazlı fenerleri, ısıtmalı havuzları ve elektrikli kapıları bulunan Gore ailesi, 2006'da ayda ortalama 18 bin 414 kilovat-saat elektrik harcamış ve 1359 dolar fatura ödemiş. Gore'lar 2005'te de ayda ortalama 16 bin 200 kilovat-saat elektriğe 1461 dolar ödemişler.

Cumhuriyetçi düşünce kuruluşunun doğal gaz şirketinden sağladığı faturalara göre de, Gore ailesi, 2006'da malikane için ayda 536, kapalı havuz için de ayda 544 dolar fatura ödemiş. Ailenin 2006'daki gaz ve elektrik faturalarının toplamıysa 31 bin 512 dolar.

Gore'un sözcüsü Kalee Kreider ise, düşünce kuruluşunun açklamalarını tartışma konusu yapmak istemediğini, ancak Al Gore ve eşi Tipper'ın daha çok evlerinde çalıştıklarını ve Gore'un ailelerden bir kişinin ne kadar çok fosil yakıt tükettiğini gösteren karbon izlerini hesaplayarak, buna göre davranmalarını istediğini anımsattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious