Alaaddin Bey Camii onarılıyor

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Muş'un en eski ve önemli tarihi eserlerinden biri olan Alaaddin Bey Camii, Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarihi eser statüsünde bulunduğu için gelişigüzel onarım yapılmayan ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan tarihi Alaaddin Bey Camii, uzun yıllara rağmen ihtişamlı bir şekilde ayakta durmayı başarmış. Uzun zamandan beri onarım yapılmadığı için geniş kapsamlı bir onarıma ihtiyaç duyulan tarihi caminin tamamının onarımdan geçirileceği belirtildi.
Muş'un önemli tarihi eserleri arasında yer alan ve en önemli camilerinden olan Alaaddin Bey Camii'nin onarımının sürdüğünü ve kısa süre içerisinde bitirileceğini söyleyen İl Müftüsü Ali Melek, caminin onarıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Uzun süreden beri onarım görmeyen Alaaddin Bey Camii'nin onarılması ile daha temiz ve daha nezih bir şekilde ibadet etme imkanı sunacağını kaydeden Ali Melek, "Bu camimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait bir cami. Bu sebeple de tüm onarım çalışması Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Camimizin minaresi ve ibadethane kısmı ile dış cephesi olmak üzere tamamı onarımdan geçirilecek" diye konuştu.
Alaaddin Bey Camii ile ilgili bilgilerin günümüze yeteri kadar ulaşamadığı belirtiliyor. Cami, 18. yüzyılın başlarında Şehrin Valisi Alaaddin Bey tarafından yaptırıldı. Ana mekanı kare planlı ve dokuz nefli. Ortada büyük ve yanlarda küçük kubbelerle örtülü. Orta nefte yer alan mihrabı sutunçeler ve bitki motifleriyle bezelidir. Taç kapının yanlarında kabartma kandil motifleri vardır. Minaresi iki renkli kesme taştan yapılıdır. Kare kaideli silindir gövdelidir. Gövdenin ortasında iç içe geçmiş çınar ağacını andırır bitkisel motiflerden bir kuşak oluşturulmuştur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious