Alaaddin Dinçer: "Eylem gecikmiş bir eylemdir"

Alaaddin Dinçer:
  • Giriş : 14.03.2008 / 13:42:00

Dinçer, ''Çalışmama Hakkını Kullanma'' eyleminin gecikmiş bir eylem olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, ''Çalışmama Hakkını Kullanma'' eyleminin gecikmiş bir eylem olduğunu savundu.

Dinçer, sendikasının Gümüşhane Temsilciliğinde düzenlediği basın toplantısında, Kelkit ilçesinde bazı eğitim çalışanlarına yönelik baskı yapıldığını öne sürdü.

Bu sorunları Vali Enver Salihoğlu'na iletmek üzere Gümüşhane'ye geldiğini belirten Dinçer, ''Bir arkadaşımız Kelkit'te ilçe merkezinde görev yaptığı okuldan alınarak Kelkit'e 2.5 saat mesafede bir mezraya sürgüne gönderilmiştir. Konuyu öğrendiğimizden bu yana hem hukuksal hem de diplomatik zeminde girişimlerimiz ve görüşmelerimiz oldu. Türkiye'nin neresinde olursa olsun, hangi ücra yerleşim yerinde bulunursa bulunsun her Eğitim-Sen'li çok önemlidir. Arkadaşlarımız yalnız değildir'' dedi.

-ÇALIŞMAMA HAKKI EYLEMLERİ-

Dinçer, Emek Platformunun, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı aldığı karar gereği yapılan ''Çalışmama Hakkını Kullanma'' eyleminin gecikmiş bir eylem olduğunu savunarak, ''Önümüzdeki dönemde kıdem tazminatlarına el konulması söz konusu olacak. Bunların fonlara aktarılması söz konusu. Yine kamu personel yasasının çıkarılması planlanıyor. Bu ve benzeri pek çok kazanılmış haklarımızı ortadan kaldıran, sağlık sosyal güvence haklarımızı yok eden yasalar karşısında ortak eylemleri birlikte sürdürmek gerekiyor. O anlamda yapılan eylem çok anlamlı, çok önemli'' diye konuştu.

Hükümetin bu eylemlerden ders çıkarmasını istediğini belirten Dinçer, şöyle konuştu:

''Sayın Başbakan, bu konuyu gündeme getiren sendika yöneticilerini yalancılıkla itham ediyor. Madem öyle bir durum var, neden bu kadar insan ayakta? Demek ki Sayın Başbakan kamuoyuna doğruları anlatmıyor. Bu yasalar Sayın Başbakanın güzellemeleri gibi güzel yasalar değil, tam tersine, ağır yaptırımlar ve kazanılmış haklara çok büyük yıkım getiren yasalar. Bu yasalar çıktıktan sonra, işçilerin, kamu emekçilerinin, emeklilerin, toplumun bütün kesimlerinin üzerine büyük bir çığ düşeceğini söylemek mümkün. Onun için ezilenler ve emekçiler olarak, birlikte mücadele etmekten, hayatı durdurmaktan başka seçeneğimiz yok. Bu yasa geri çekilmezse önümüzdeki günlerde daha büyük ve daha uzun süreli hayatı durdurma eylemleri yapmamız gerekiyor. Buna ihtiyaç var.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious