Alabalıklar hastalık tehdidinde

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Burdur'un Bucak İlçesi'nde bulunan Karacaören- 2 Barajı'nda kafeslerde yetiştirilen alabalıklarda ‘infeksiyöz pankkreatik nekrojü' (ipn) hastalığına rastlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bucak İlçesi'nde yer alan Karacaören- 2 Barajı'nda kafes tipi alabalıkçılık yapılan tesislerde, balık ölümlerinin artması üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü harekete geçti. 7 işletmede incelemelerde bulunan ekipler, alınan ölü balık ve su numunelerini İzmir Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderdi. Numunelerde, ipn hastalığına rastlandı. İpn'nin alabalıklar için son derece tehlikeli bir salgın hastalık olması nedeniyle barajda karantina önlemleri alınmaya başlandı. İlk olarak hastalığın yayılmaması için ölen yaklaşık 11 bin yavru balık yakıldı ve ardından toprağa gömüldü. İpn hastalığının Karacaören- 2 Barajı'na il dışından getirtilen yavru balıklardan bulaştığı tahmin ediliyor. Üreticilerin bu konuda duyarlı olması ve karantina tedbirlerine uyması gerektiği belirtildi.

İlçe Tarım Müdürü Veteriner Hekim Yılmaz Gökçay, “İpn hastalığı sadece balık ölümlerine neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. İpn özellikle direnci az olan alabalıklarda hızla yayılarak toplu ölümlere sebep olabilir. İpn hastalığı balıktan insana geçmez ve bulaşmaz. Ama yine de dikkatli olunmasında fayda vardır” diye konuştu.

Gökçay, Karacaören- 2 Barajı'nda kafes balıklarında görülen ipn hastalığının göldeki sazan ve levreklere bulaşma ihtimalinin de çok zayıf olduğunu belirterek, “Her türlü ihtimale karşı amatör balıkçıların da dikkatli olması gerekir. Ölü balıklara kesinlikle dokunulmamalı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious