Alacak davası ırkçılığa dönüştü

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Bolu'nun Gerede İlçesi’nde MHP eski İlçe Başkanı ile Bitlisli bir mermercinin kavga etmesi, ülkücüler ile Doğulu vatandaşlar arasında gerginliğe yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gerede'de MHP eski İlçe Başkanı Dursun Muratdağı'nın borcunun ödemediği gerekçesiyle tokatladığı Bitlisli mermerci ile bir grup doğu kökenli vatandaşın saldırısına uğrayarak oğlu Ali Muratdağı ile birlikte darp edilmesi ilçede gerginliğe neden oldu.

Polisin Doğu kökenli zanlıları gözaltına alması üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan bir grup ülkücü, “Kahrolsun PKK” sloganı atıp zanlıların kendilerini teslim edilmesini istedi. Gerede'ye takviye birlikler sevkedilirken, gerginlik, ilçeye gelen MHP Bolu İl Başkanı Mansur Şen'in girişimleriyle önlendi. Taraflar şikayetçi olmayınca serbest bırakılırken, polis Doğu kökenlileri minibüslerle evlerine götürdü.

Olay, dün akşam saat 20.30 sıralarında meydana geldi.

Sanayi sitesinde torna atölyesi bulunan MHP eski İlçe Başkanı Dursun Muratdağı, aynı yerde mermercilik yapan Bitlisli esnaftan alacağını tahsil etmeye gitti.

İsmi açıklanmayan mermercinin borcunun bulunmadığını söylemesi üzerine çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Dursun Muratdağı, mermerci ile birlikte yanında bulunan 2 arkadaşını tartakladıktan sonra atölyesine döndü. Dursun Muratdağı oğlu Ali Muratdağı ile atölyede bulunduğu bir sırada işyerine gelen ve Doğu kökenli 13 kişilik bir grubunun saldırısına uğradı. Hafif yaralanan Dursun ve Ali Muratdağı Gerede Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, saldırganlar kaçtı.

BOLU'DAN TAKVİYE BİRLİKLER GELDİ

Olayı öğrenen ülkücüler ise önce hastane önünde, daha sonra da İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplanarak, saldırganların yakalanmasını istedi. Polisin dağılmalarını istediği ülkücüler, “Kahrolsun PKK” sloganları attı. Polis, ülkücü grubu dağıtmakta güçlük çekince, Bolu İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı’ndan takviye ekip istendi.

İlçeye gelen MHP Bolu İl Başkanı Mansur Şen de, ülkücü grubu sakinleştirmeye çalıştı. Mansur Şen'in girişimleriyle bir süre sonra eylemlerine son veren ülkücü grup, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün çevresinde gruplar halinde beklemeye başladı.

Bolu'dan takviye gelen polis ve jandarma ekipleri ise Emniyet Müdürlüğü bahçesinde güvenlik önlemi aldı. Bolu İl Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı da Gerede İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek olay hakkında bilgi aldı.

Polisin araştırması sonucu kavgaya karıştığıkları belirlenen Doğu kökenli 10 zanlı ile hastanede tedavileri tamamlanan Dursun ve Ali Muratdağı gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan zanlılar, birbirlerinden şikayetçi olmadıkları gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Emniyet Müdürlüğü'nden iki grup halinde minibüslere bindirilen kişeler, polis tarafından evlerine bırakılırken, ülkücü grup da olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious