Alanlarında 'ilk' kadınlar buluştu

Alanlarında 'ilk' kadınlar buluştu .13420
  • Giriş : 27.11.2008 / 16:23:00

AK Parti Kadın Kolları tarafından gerçekleştirilen 'Uluslararası İşte Kadın Kongresi', Türkiye'nin ve dünyanın başarılı iş kadınlarını biraraya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aynı zamanda Türkiye'nin alanlarında ilk olan kadınlarını da biraraya getiren kongrede Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ilk kadın bakanına, itfaiyecisine, belediye otobüsü şoförüne, hakemine, kaymakamına, sualtı dalış rekortmenine, pilotuna plaket verdi. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da Çiller'in korumalığını yaparak 'Türkiye'nin ilk kadın koruması' ünvanına sahip olan ve şu anda kendi koruması olan Öznur Uçar'a ödül verdi. Hollywood yıldızı Angelina Jolie'nin ABD'deki bir yardım kuruluşuna bağışı şart koşması nedeniyle gelmediği kongreye ünlü sanatçı Gülben Ergen katıldı.

Bilkent Otel'de gerçekleştirilen 'İşte Kadın Kongresi'nin açılış konuşmasını AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin yaptı. Şahin, çıkarılan yasalara, teşviklere rağmen, aktif işgücü piyasasında kadınların hala arzu edilen seviyede temsil edilmediğini söyledi. Şahin, "Uzun soluklu bir yoldayız maraton koşucularıyız. Dedelerimiz Kurtuluş Savaşı'nı nasıl başardıysa biz de torunları olarak ekonomik kalkınma savaşını başaracağız. Kadınlar olarak biz de varız" dedi.

AK Parti'nin davetini kabul ederek kongreye katılan Avusturya Kadın Kolları Başkanı ve Avrupa Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı, Milletvekili Maria Rauch Kallat da bir konuşma yaptı. Kallat, eşitsizlikleri önlemek için kadınların çalışmasının çok önemli olduğuna işaret ederek, iyi ücretli işlerin hep erkekler tarafından işgal edildiğini söyledi. "Tipik bir bayan kariyerim var" diyen Kallat, en büyük kızının 4 yaşındayken kör olduğunu, çocuğunun tedavisi sırasında dar görüşlü doktorlarla, çocuğunu okula kabul etmeyen yöneticilerle mücadele ettiğini anlattı.

Uzun mücadelesi sonucunda kızının gözlerinin 4 yıl içinde görme gücünün arttığını, kendisinin de 16 yıllık öğretmenlik hayatı sonrasında sosyal yardım kuruluşlarında görev aldığını belirten Kallat, "Çocuğum için mücadele ederken kariyerin içine düştüm" diye konuştu. Rekabet ederken erkeklerin yaptığı şeyleri yapmadığını dile getiren Kallat, AK Parti'li kadınlara ilginç bir öğüt vererek, "Bir prensin gelip sizi öpmesini beklemeyin. Çünkü kurbağa
olduğunu göreceksiniz. Hayatta prensten çok kurbağalar var" dedi. Kadınlara 'Her zaman iyi olamazsınız, gerekirse çatışmadan korkmayın' tavsiyesinde bulunan Kallat, "İyi kızlar cennete, kötü kızlar her yere gider, bunu unutmayın. Kadınlar beyinlerinin iki tarafını da kullanıyorlar. Bu bilimsel olarak tespit edilmiştir. Ev işleri Allah tarafından sadece kadınlara verilmiş değildir" şeklinde konuştu.

'Gayrimenkullar kadınlarda olsaydı kriz olmazdı'

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Hey Grup Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ise kongrede yaptığı konuşmada, sahip olduğu 4 fabrikada da kadınların istismarına izin vermediğini söyledi. Başbakan Erdoğan'dan KOSGEB desteğinin sadece imalat sanayine değil hizmet sektörüne de verilmesini talep eden Bektaş, bu konuda olumlu bir cevap alınacağını umut ettiğini kaydetti. Bektaş, küresel krize ilişkin de ilginç bir değerlendirmede bulunarak, "Yaşanan kriz bizim değil ama bizde bu krizden çökmeyelim, yıkılmayalım. Devlet Bakanımız Nimet Çubukçu dünyadaki gayrimenkullerin yüzde 90'ından fazlasının erkeklerin üzerine kayıtlı olduğunu söyledi. Dünyadaki krizin önce Mortgage krizi olarak başladığını sonra da likidite krizine dönüştüğünü dikkate alırsak, 'acaba bu gayrimenkullerin yarısı kadınların üzerine olsaydı bu kriz çıkar mıydı' diye soruyorum" diye konuştu.

İş kadınlarını yaklaşan TOBB seçimlerinde oda ve komitelerde görev almaya çağıran Bektaş, "Kimse size bir şey vermez. Vermesin de. Çalışarak alın. Belki her vilayetten 81 kadın Parlamento'ya girerse işte o zaman AB'ye girmiş oluruz" diye konuştu.

Erdoğan'dan 'lk' kadınlara plaket

Kongrede Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin alanlarında ilk olan kadınlara plaket verdi. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte platforma çıkan Başbakan Erdoğan, ilk seçilmiş kadın bakan İmren Aykut'a, ilk kadın itfaiyecisi Sabiha Yalçın'a, ilk kadın belediye otobüsü şoförü Suna Çolak'a, Avrupa ve Türkiye'nin İlk FİFA kokartlı hakemi ve milli maç hakemi Doç. Dr. Lale Orta'ya, ticari havayollarındaki ilk Türk kadın pilot Alev Kılıçkeser Hottin'e, ilk milli maç hakemi Lale Orta'ya, Türk sinemasının ilk kadın yapımcısı Mine Vargı'ya, ilk kadın kaymakam Özlem Bozkurt Gevrek'e, ilk Türk dünya sualtı dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç'a, Tokat ilinde kadın girişimci Zekiye Koçaker'e, desinatör ve Uşak el dokuma halı üreticisi Esma Kıvrak'a, ilk engelli kadın bürokrat Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Daire Başkanı Hale Bacakoğlu'na plaket verdi. Erdoğan, ödül töreni sırasında Yasemin Dalkılıç ve görme engelli Hale Bacakoğlu ile yakından ilgilendi. Şu an ABD'de olan Dalkılıç'a 'Neden artık dalmıyorsun?' diye soran Başbakan Erdoğan, sponsor bulamadığını söyleyen Dalkılıç ile kongreden sonra bir süre görüştü.

Ödül töreni sırasında Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı Tansu Çiller'i koruyan ilk kadın koruma Öznur Uçar'a da plaket verildi. Uçar, plaketini şu anda korumalığını yaptığı Emine Erdoğan'ın elinden aldı.

Kongreye kimler katıldı?

Kongreye ANAP'lı eski bakan İmren Aykut, New York Üniversitesi Ralph Bunche Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Öğretim Üyesi Cristina Badescu, Kırgızistan İş ve Kalkınma Bakanı Abdullaeva Uktomhan Avazovna, ABD'den Ark İnternational Başkanı Beatrice Ararat, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği Başkanı Pınar Eczacıbaşı, İngiltere'den işkadınları Alison Burns ve Catherine Scrivens, ABD'deki Ulusal İş Sahibi Kadınlar Derneği üyesi Betsy Weber, Almanya'dan Bremen Türk Alman Kadınlar Derneği Onursal Başkanı ve iş kadını Madelet Grabbe, Alman-Türk Kuşağı Derneği Başkanı Aylin Selçuk, Finlandiya'dan Zipipop Şirketi CEO'su Helene Aurola, Milliyet Gazetesi yazarı Yaprak Özer, UNICEF Raporlama Sorumlusu Esra Doğramacı, KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç TİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Kavukçu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cansın İnan Kavukçu, İNTEL Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Almanya'da en güçlü kadın seçilen Aylin Selçuk katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*