Alanya'da 25 bin yetişmiş eleman aranıyor

Alanya'da 25 bin yetişmiş eleman aranıyor.17044
  • Giriş : 23.02.2009 / 15:28:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde turistlere hizmet verebilecek 25 bin yetişmiş elemana ihtiyaç olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İlçenin, İstanbul'dan sonra en fazla yatak kapasitesine sahip turizm bölgesi olduğunu belirten Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, örgün eğitim kurumlarından mezun olanların turizmdeki eleman ihtiyacını karşılayamadığını söyledi.

Yabancı misafire daha iyi hizmet verebilmek için ilk etapta güler yüzlü, yabancı dil bilen elemanlara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Doğan, bu eksikliği 'Turizmde ara eleman yetiştirme projesi ile gidermeye çalıştıklarını açıkladı.

Doğan, sertifikalı, işini bilen, deneyimli gençlerle Alanya'nın turizmini şaha kaldırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Eylül 2009 itibariyle turizm sektöründe sertifikasız eleman çalıştırılmayacağını hatırlatan Doğan, "Türkiye İş Kurumu'nun finansmanlığını yaptığı projede kursiyerlere Almanca, İngilizce ve Rusçanın yanı sıra servis, kat hizmetleri, mutfak, ön büro ve bar olmak üzere eğitimler veriliyor. Bu kurslara katılan ve başarılı olarak sertifikalı alan gençlerin sektörün yüzünü güldürecek." dedi.

Alanya ve beldelerinde özellikle yaz sezonunda yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Doğan, şöyle devam etti: "Ülkemizde işsizlik yok, beceriksiz insan çok. Her gün kaymakamlığımıza iş için gelen vatandaşlarımız oluyor. Biz de yardımcı olmak için 'Ne iş yaparsın, görevin, ilgi alanın, mesleğin nedir?' diye sorduğumuzda bu kişiler bize, 'Ne iş olsa yaparım' cevabını veriyor. Bu şekilde hareket edenlerin büyük bölümü maalesef verilen herhangi bir işi de yapamıyor. Bu mantıkla hareket eden bir kişinin ülkemizde iş bulması çok zor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*