Kozmik Oda'da karanlık noktalar

Kozmik Oda'da karanlık noktalar.14161
  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 30.03.2015 / 08:48:05

Kozmik Oda soruşturmasının üçüncü savcısı Tekin Küçük’ün takipsizliğe hükmetmesi, olay üzerindeki karanlık noktaları aydınlatacağına daha da koyulaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast suçlamasıyla” 38 şüpheli hakkında yürütülen “Kozmik Oda Soruşturması” dosyasında ‘takipsizlik’ kararına varılması, yoğun ve derin tartışmalara sebep oluyor. Savcı Tekin Küçük’ün verdiği kararla, Kozmik Oda’nın karanlık noktaları aydınlanacağına daha da koyulaşıyor.

AKP iktidarının 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları sonrasında adaletin tecellisine açıktan müdahale etmesini sert bir dille eleştirenler bile, ‘bir dönemin vesayetle mücadelesini yok sayabiliyor. Bu duruşlarıyla; hükümetin “17-25 Aralık nasıl bize yönelik bir darbeyse, Ergenekon, Balyoz ve diğerleri de size...” söylemine güç kazandırıyorlar.

2009’daki ihbar ve sonrası...

Dilerseniz hikâyenin en başına gidelim. Kozmik Oda Soruşturması, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne 19 Aralık 2009 tarihinde gelen ihbarla başladı. İhbarcı kişi (erkek), Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın evinin yakınında iki şüpheli araç gördüğünü ve Arınç’ın suikasta uğrayabileceğinden şüphelendiğini söylüyor. İhbarı değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kolluk kuvvetlerinden, ihbarda sözü edilen araçlara operasyon yapılmasını istiyor. Ortaya çıkarılıyor ki otonun içindeki kişiler Seferberlik Tetkik Kurulu’nda görevli Albay E.Y.B ile Binbaşı İ.G. Şüphelilerin askerî kişilikleri gereği üst ve araç araması için Merkez Komutanlığı’ndan ekip çağırılıyor. Bekleme sırasında polisler, E.Y.B.’nin cebinden çıkardığı bir kâğıdı içtiği su yardımıyla yutmaya çalıştığını görüyor. Teşebbüs engelleniyor. Ele geçen kâğıtta Arınç’ın ev adresi yazılıdır. Araçta aynı zamanda sahte sarı basın kartı, Konya Karataş Atış Poligonu’nun personel listesi ile dönemin Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in evinin karşısındaki bir yazıcı servisinin krokisi çıkar.

Yakalanan askerler ifadelerinde, sakıncalı personel durumundaki bir albayı takip amacıyla Arınç’ın evinin yakınlarında bulunduklarını ileri sürerler. E.Y.B, sahte sarı basın kartını maç girişlerinde kullandığını, atış poligonunun listesini ise orada vazifeli yeğeninden edindiğini iddia eder. Şüpheliler söz konusu krokiyi de, bir yazıcıyı servise götürmek için çizdiklerini ifade ederler.

Soruşturmayı derinleştiren savcı Mustafa Bilgili belirler ki,  zanlılardaki otolardan biri kiralıktır. Yaklaşık 9 ay boyunca bir şirketten araç kiralamışlardır. Ayrıca şüpheliler, krokisi çizilen servise herhangi bir yazıcı veya benzer teknik cihaz götürmemişlerdir.

Bilgili, şüpheliler hakkında teknik takip kararı çıkartır. Arşivlerin yok edildiği iddialarını ciddi bularak, içinde kozmik odalar olan Seferberlik Tetkik Komutanlığı’nda aramaya hükmeder. Aramaya, özel yetkili 5 savcı katılır. Merkez Komutanlığı’ndan askerî yetkililer de oradadır. Bir askerî tesis arandığından hâliyle polisler olay yerinde yoktur.

Komutanlık’taki bilgisayarların imajları aktarılır ve delil niteliğinde değerlendirilen unsurlar tutanağa geçirilir. Akabinde savcılar Kozmik Oda’ya da girmek ister. Ancak askerî yetkililer, içeride devlet sırrını haiz bilgiler olduğu gerekçesiyle buna rıza göstermez. İtirazlarını kaydettikleri metinde, “11 ve 16 numaralı odalarda cumhuriyet savcısı veya Askerî savcı tarafından arama ve el koyma işlemi yapılamayacağı, aramanın bizzat yetkili hâkim ya da heyet tarafından yapılması gerektiği” ibaresi yazmaktadır.

Savcı ve hâkime tehdit: 8 mermi

İtiraz kabul edilir ve Kozmik Oda’ya özel yetkili hâkim Kadir Kayan girer. Kayan, birtakım belgelerde suç unsurları tespit eder. Ama bunlar askerî bölgeden çıkartılmaz, aynı yerdeki mühürlü bir odada saklanır.  Kozmik Oda’daki aramayı takiben Kayan ve Bilgili’ye tehdit içerikli mektuplar ve mesajlar iletilir. Hatta işin boyutu, paket içinde “sekizer adet Kalaşnikof mermisi” postalamaya kadar vardırılır. Savcılık buna dair de ayrı bir soruşturma dosyası açar. O mermilerin kim tarafından postalandığına ilişkin ipucuna ulaşılamaz. Savcılıkça -2013 yılında Kozmik Oda’nın kapatılacağı ve yeni bir yapılanmaya gidileceği açıklamaları üzerine-  kozmik belgelerin incelenmesi için mahkeme kararı çıkartılarak iddianame aşamasına geçilir.

AKSİYON

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious