Alanya'da çete operasyonu: 20 gözaltı

  • Giriş : 15.06.2007 / 14:44:00

Alanya, Antalya ve Diyarbakır'da ‘Damlataş’ adı verilen eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde, Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla yaklaşık 2 ay önce başlatılan soruşturma kapsamında, Alanya, Antalya ve Diyarbakır'da ‘Damlataş’ adı verilen eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, uyuşturucu madde sattıkları, fuhuş amaçlı insan ticareti ve tefecilik yaptıkları iddiasıyla 20 kişi gözaltına alındı. Operasyonda, biri Glock marka 8 tabanca, 5 kilo esrar, 100 şişe kaçak içki ile 100 karton sigara ele geçirildi.

Operasyonda, 10'u Alanya, 4'ü ise Antalya ve Diyarbakır'da olmak üzere 14 kişi gözaltına alındı. Sorguların ardından, genişletilen operasyon kapsamında 6 kişi daha gözaltına alındı. Ahmet O. liderliğindeki çetenin, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bu örgüt çatısı altında uyuşturucu ve uyarıcı madde ile fuhuş amaçlı insan ticareti yapmak, yağma, yağmaya teşebbüste bulunmak, tefecilik yapmak ve haraç almak’ gibi suçları işlediği öne sürüldü.

Çete üyelerinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda da biri Glock marka olmak üzere 8 ruhsatsız tabanca, 5 kilogram esrar, 100 şişe kaçak içki ile 100 karton sigara ele geçirildi. Gelirinin büyük kısmını, esnafa silah zoruyla senet imzalatıp para toplamaktan ve tefecilikten elde eden çetenin, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerden gelen kızlara da tatil yörelerinde fuhuş yaptırdığı ifade edildi. Ayrıca kaçak içki ve sigara ticareti yapan çetenin, 3 ay önce Antalya Lara'daki Diana Otel'i satın alıp işlettiği bildirildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan çete lideri Ahmet O. (45), oğulları Cem O. (23) ve Osman O. (25), kardeşi Resul O. (40), Tarık K. (19), Hüseyin T. (41), Engin Ç. (31), Erdal Y. (30), Erhan T. (25), Fatih Çapa B. (27), Mehmet Sıddık S. (27), Hakan Y. (29), İhsan B. (28), Yunus T. (41), Cafer T. (32), Zafer B. (25), Adem B. (28), Fedai Çapa B. (28), Mehmet B. (27) ve Rus Palina Alieva (23) adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious