Alanya'da kışın 48 otel açık

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Durgun geçen 2006 turizm sezonuna rağmen Antalya'nın Alanya ilçesinde 48 otel kış boyunca açık kalacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sezonda yaşanan olumsuzluklara rağmen turizmciler ümitlerini kaybetmedi. Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi konumundaki Alanya'da faaliyet gösteren otelciler, olumsuzluklara rağmen otellerini kışın açık tutmaya karar verdi. Sancılı başlayan turizm sezonunda sıkıntılar devam ederken her yeni ay turizmci için umut olmaya başladı.

Kuş gribinden, orman yangınları ve bombalı saldırılara kadar yaşanan tüm sıkıntılar turizmcinin rahat nefes almasına izin vermedi. Ramazan Bayramı öncesi otellerde yeni bir telaş sararken, turizmcileri bayrama umutla bakıyor. Alanya ve beldelerinde bulunan bakanlık belgeli 200 tesisin 48'i bu kış açık olacak. Bu sayı geçtiğimiz yıl 35 otelde kalmıştı. Yani turizmci, yaz sezonunda yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen, kış aylarında da otelini kapatmama kararı aldı.

Alanya merkez ve beldelerinde bulunan bakanlık belgeli 200 otelden 30'u şu an itibariyle sezonu kapatmış durumda. 60 otel ise 20-31 Ekim tarihleri arasında sezonu kapatacak. Kasım'ın ilk haftasında kapanacak otellerin sayısı ise 38. Alanya'da bulunan 10 otel ise 15 Kasım'da sezonu kapatacak. Kasım'ın sonunda otellerin yüzde 2'si yani 4 otel, Aralık'ın sonunda ise 2 otel sezonu kapatmış olacak. Otellerin 8'inin ise kışın açık olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Alanya'ya bağlı Okurcalar beldesinde 6 otel kışın açık olacak. İncekum'da ise 4 otelin açık tutulacağı görülüyor. Konaklı'da 3 otel açık olurken, Kestel, Mahmutlar ve Kargıcak'ta toplam 4 otel açık bulundurulacak. Alanya merkez ve batı beldelerinin çoğunda kışın da turizm devam ederken, doğu beldelerinin çoğunda ise sezonun kapandığı veya kapanacağı görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious