Alanya'da muz üretimi yüzde 50 azaldı

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Alanya Toptancı Hal Müdürü Halit Parlayüksel, ilçede muz üretiminin yüzde 50'ye varan oranlarda azaldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parlayüksel, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2006-2007 hasat döneminde üreticilerin yaşadıkları sıkıntıların, ürün miktarlarına ve kaliteye olumsuz yansıdığını bildirdi. Geçen yıla oranla muzun fiyatında herhangi bir değişiklik olmadığını, bu durumun üreticiyi düşündürdüğünü kaydeden Parlayüksel, şunları söyledi:

“Alanya'da muz üretimi tehlikede. Üretimde geçtiğimiz hasat dönemine karşın yüzde 50'ye varan bir azalma söz konusu. Ürün rekoltesi düştü. Bununla birlikte ürünün kalitesinde de düşüş var. Ürünün azalmasındaki en büyük etken, yazın kurak geçmesi. Kuraklık nedeniyle kaynak sularında azalma meydana geldi ve sulama konusunda sıkıntılar yaşandı. Kış döneminde fazla yağış olmaması da sıkıntıyı artırdı. Üründe azalma meydana gelmesine rağmen fiyatlarda geçtiğimiz yıla göre bir değişiklik olmadı. Ürün az ama fiyat yükselmedi. Üretici yeşil muzu 1-1,20 YTL arasında elinden çıkarıyor. Muzun sarı hali ise 1,40-1,50 YTL civarında satılıyor. Bu durum üreticiyi memnun etmiyor. Yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak üründe azalma devam ederse, Alanya'da muz üretimi bitme noktasına gelebilir.”

“İNŞAAT ÇOĞALIYOR, TARIM ALANI AZALIYOR”

Alanya ve beldelerinde yeni imara açılan bölgelerle birlikte tarım alanlarında azalma olduğuna işaret eden Parlayüksel, bunun sadece muz alanları için değil tüm ürünler için sorun oluşturduğunu kaydetti.

“Tarım alanları azalırken, inşaat alanları ve binalar çoğalıyor” diyen Parlayüksel, iki sektörün birbiriyle ilişkili hareket etmesi, biri ilerlerken, diğerinin gerilemesine neden olmaması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious