Alanya'da yatçılar birbirine girdi

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde yasal olmayan yollardan tur düzenleyen yatçılarla, kooperatif üyeleri arasında kavga çıktı. Kavgada bir kişi sağ omzundan bıçaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deniz polisinin müdahalesiyle dağılan kooperatif üyesi yatçılar, yasal olmayan yollardan turistleri geziye çıkaran yatçılarla denizde kapışarak Yat Limanı'na geldi. Burada bir süre tartışan yatçılar, daha sonra birbirlerine girdi. Olay sırasında kooperatif üyesi olmayan bir yatçı sol omzundan bıçaklandı.

Olaya Alanya Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvveti, Sahil Güvenlik Ekipleri ve Deniz Polisi müdahale etti. Kavga eden şahıslar polis otosuna konularak emniyete götürüldü. Alanya İlçe Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan ise olay yerine gelerek Kooperatif Başkanı Ömer Yenialp'tan bilgi aldı.

Alanya'da yasal olamayan yollardan tur yapan tekneleri protesto eden Kaptan Mehmet Özdemir, kooperatif üyesi olamayan yatçıları protesto etmek için limanın ağzına tekneleri toplayarak limanı trafiğe kapattıklarını söyledi.

Bazı şahısların kooperatife üye olmayarak izinsiz ve yasal olmadan turist gezdirme turları yaptığını anlatan Özdemir, "Bu durum kooperatif üyesi yatçılar için tehlike oluşturmaktadır. Böyle giderse bütün teknecilerin para kazanması mümkün değildir. Ayrıca yasal olmayan yollardan tur yapan tekneler yeni bir tekne faciasına olabilir. Ama biz buna izin vermeyeceğiz." dedi.

Başka bir yatçı İbrahim Gürel ise, hanutçuların neden olduğu haksız rekabetler, fiyat düşürmeler nedeniyle limanı kapattıklarını belirtti.

Belediye Başkanının kimse sıkıntı yalamasın diye kooperatif kurulmasını sağladığını anlatan Gürel, "Kooperatifi içimizden birileri bozmaya çalışıyor. Hiçbir art niyet olmadan böyle bir eylem yaptık. Amacımız haksız rekabeti önlemek." şeklinde konuştu.

Alanya Yatçılar Kooperatifi Başkanı Ömer Yenialp, yasal olmayan yollardan tur düzenleyen teknelerin kooperatif üyesi yatçılara zarar verdiğini söyledi.

Eylemi gerçekleştiren kooperatif üyesi yatçılara destek verdiğini anlatan Yenialp, kooperatife üye olmayan yatçıların fiyatlarda indirim yaparak tur düzenlediklerini kaydetti.

Tur fiyatlarında yapılan indirim kooperatif üyelerine zarar verdiğine işaret eden Yenialp, "Bu nedenle kooperatif üyesi arkadaşlarımız protesto yaparak limanın ağzını kapattılar. Üye olmayan arkadaşlarımızın bundan sonra kooperatifimize üye olacağını düşünüyorum. Dönmeseler de yasal işlemleri devam ediyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious