Alanyalı aşçılar Guinness'e girdi

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

AKDENİZ Profesyonel Aşçılar Birliği'nin (AKPAB) Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için 2 bin 720 metre 21 santim uzunluğunda pasta denemesi, Guinness Rekorlar İdare Kurulu'nca onaylandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurul Başkanı Sarah Wagner, Birlik Başkanı Bayram Ergün'e elektronik posta göndererek onayı bildirdi.

Merkezi Alanya'da bulunan AKPAB üyeleri, 15 Nisan 2006 tarihinde 2 bin 720 metre 21 santim uzunluğunda, dünyanın en uzun muzlu rulo pastasını yapmıştı. Rekor pasta denemesi, birlik üyesi 285 aşçı tarafından 4 aylık çalışma sonucunda 4 saat içinde masalara konularak tamamlanmış ve rekor için Guinness Rekonlar Kitabı'na müracaat edilmişti. Fakat Guinness'in Türkiye Temsilcisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Kural'ın Guinnes'e hatalı müracaat yaptığı ortaya çıkınca rekor denemesi gündeme alınmamıştı.

Bunun üzerine çalışma başlatan Birlik Başkanı Bayram Ergün, yaklaşık 4 ay önce Guinness'e tekrar müracaat ettiklerini söyledi. İngiltere'de aşçılık yapan ve birliğe üye olan Erdem Dirbalı aracılığıyla müracaatta bulunduklarını anlatan Ergün, “Bu defa Orhan Kural'ın hatalarına düşmedik. Kendi işimizi kendimiz yaptık. Görüntüleri, fotoğrafları hazırladık ve gazete haberlerini de bir dosya halinde İngiltere'ye gönderdik” dedi.

Guinness Rekorlar Kitabı İdare Kurulu Başkanı Sarah Wagner'den önceki gün bir elektronik posta aldıklarını açıklayan Ergün, “Rekor denememizin onaylandığını bildirdi. Bir hafta içinde belge ve amblem Alanya'ya ulaşacak. Çok mutluyuz. Bu ödül tüm Alanya'ya armağan olsun” diye konuştu.

Başkan Ergün, muzlu rulo pasta yapımında 285 aşçı ve pasta ustasının çalıştığını, 159 bin yumurta, 5 bin 512 kilo toz şeker, 5 bin 512 kilo un, 795 kilo pasta katkı maddesi, 265 kilo kabartma tozu, 1060 kilo pasta yağı, 5 bin 300 litre süt, 700 kilog toz şanti, 2 bin 650 kilo muz, 255 kilo kiraz şekerleme, 2 bin 650 litre su kullanıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious