Albay Ali Öz komisyona gerçekleri anlatırsa ne olur?

Albay Ali Öz komisyona gerçekleri anlatırsa ne olur?.9759
  • Giriş : 28.04.2008 / 13:50:00

Hrant Dink Davasını İzleme Koordinasyonu, duruşma öncesi bir basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada Hrant Dink davasının Türkiye adeletinin sınavı haline geldiği belirtildi.

Ayrıca cinayetten daha önce haberi olduğu iddia edilen Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün TBMM Hrant Dink Cinayeti Alt Komisyonu'na bilgi vermemesi eleştirildi.

Beşiktaş İskele Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, "Hepimiz tanığız adalet istiyoruz" yazılı pankart açtı. "Malumu ilan edin, Hrant Dink'i çok özledik" yazılı dövizler taşıyan grup "Hepimiz Hrantız, Hepimiz Ermeniyiz" sloganı attı.

Grup adına basın açıklamasını karikatürist Kemal Gökhan Gürses okudu. Albay Ali Öz'ün TBMM Hrant Dink Cinayeti Alt Komisyonu'na gitmesine rağmen ifade vermemesini eleştiren Gürses, "Albay Ali Öz rica minnet çağrıldığı ve lütfen geldıği TBMM Araştırma Komisyonu'na ifade vermedi. Gerekçesi de devam eden mahkemeyi etkilememekti. Albay Ali Öz'ün gerçekleri anlatması mahkemeyi nasıl etkilerdi ki? Gerçeklerin ortaya çıkması mahkemeye nasıl bir olumsuz etki yapabilir ki?" diye konuştu.

Gökhan Gürses ayrıca, cinayeti üslerine önceden haber veren iki astsubay ile ilgili davanın Trabzon'dan alınarak ana dava ile birleştirilmesini istedi. Gürses, "Hrant Dink cinayeti davası bu ülke adaletinin, bu ülke insanlarının, bu ülkedeki hak hukukun da bir sınavı haline dönüştü. Hrank Dink'i sonsuza dek yitirdik. Bunu biliyoruz. Hrant Dink davasında adaletin yerini bulması bu karanlık cinayetin arkasındaki sorumluların ortaya çıkarılması mümkündür, bunu da biliyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious