Albay Çiçek'e 8 saatte sorulan sorular

Albay Çiçek'e 8 saatte sorulan sorular.15274
  • Giriş : 02.07.2009 / 09:00:00
  • Güncelleme : 02.07.2009 / 09:05:51

8 saatlik sorguda Levent Göktaş bağlantısı soruldu. Ergenekon belgeleriyle ilgili çok sayıda soru soruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

18 saat tutuklu kalan Dursun Çiçek'in 8 saatlik sorgusunun ayrıntıları da ortaya çıktı. Çiçek'e 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'yla birlikte, 7 ay önce tutuklanan Özel Kuvvetler'den emekli albay Levent Göktaş'la bağlantıları soruldu. Tutuklamanın da Çiçek'in hemşehrisi ve Kara Harp Okulu'ndan devre arkadaşı olan Ergenekon tutuklusu Göktaş'la olan bağlantılarını gösteren yeni deliller nedeniyle yapıldığı belirtildi. Poyrazköy'deki patlayıcı ve mühimmatla ilgili olarak geçen ay başında bazı deniz subaylarına dönük gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçen belge ve dökümanlarla ilgili Çiçek'e çok sayıda soru sorulduğu da öğrenildi.

Güneydoğu ve andıçlar

Edinilen bilgilere göre, Göktaş'ın Güneydoğu'da görevli olduğu sırada bölgede 15 ay görev yapan Çiçek'e faili meçhullerle ilgili de sorular yöneltildi. Genelkurmay 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde görevli Dursun Çiçek Mart 2006'da yazdığı sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili andıçla ilgili de sorgulandı. Daha önce basına yansıyan 70 sayfalık bu andıçta, proje sorumlusu olarak Çiçek'in adı yer alıyordu.

Yolları 1976'da kesişti

Dursun Çiçek ile 10'uncu Ergenekon dalgasıyla yılbaşında tutuklanan Levent Göktaş'ın yolları yıllar öncesi kesişti. Tokatlı olan Çiçek ile Göktaş 1960 doğumlu. 1976 yılında Kara Harp Okulu'na kaydoldular. 12 Eylül askeri müdahalesinin gerçekleştirildiği 1980'de teğmen rütbesiyle birliklerine dağıldılar. Dursun Çiçek, İzmir Foça'daki Amfibi Deniz Piyade Alay Komutanlığı'nda göreve başladı. Böylece Karacı Çiçek, Deniz Piyade oldu. Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisini de dönem ikincisi olarak bitirdi.

Göktaş Özel Kuvvetler'e

Levent Göktaş, kariyerini savaşcı olarak yaptı. TSK'nın seçkin birliklerinden olan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na 1992'7de katıldı. Muharebe Arama Kurtarma Birliği'nde (MAK) yıllarca çalıştı. MAK'ı kurucusu eski MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu ile mesai yaptı. 1994'te Kozinoğlu'nun yurtdışına çıkmasından sonra MAK'ın başına getirildi. Bu tarihte Güneydoğu'da özel operasyonlar yaptığı basına yansıdı. Bir devre arkadaşı savcılığa gönderdiği ihbar mektubunda Göktaş'ın bazı faili meçhul cinayetlerle ilgili olduğunu iddia etti. Güçlükonak'ta 11 köylünün öldürülmesi olayında bilgisi olduğunu öne sürüldü. Kuzey ırak operasyonlarına katılan Göktaş çok sayıda madalya ile ödüllendirildi. 1998- 2001 arasında yurtdışında görev yapan Göktaş 2004'te emekli oldu, ardından avukatlık yapmaya başladı. Ergenekon sanığı Fikret Emek'in de avukatıydı. 7 Ocak 2009'da Ergenekon kapsamında tutuklandı, nisanda faili meçhullerle ilgili savcılara ek ifade verdi.

Çiçek ise 1990-94 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığında görev yaparken parlak bir subay olarak göz doldurdu. Ardından Amfibi Deniz Piyade Tugayı'nın Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü'ne atandı. Çiçek, 1.5 yıl süreyle Şırnak'ta Özel Amfibi Tabur Komutanlığı yaptı. Bu tarih, Göktaş'ın bölgede bulunduğu döneme rastlıyor. Cizre'de aynı dönemde işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak geçen mart ayında tutuklanan Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz de bu sırada Cizre ilçe jandarma alay komutanıydı.

İlginç belge bağlantısı

Dursun Çiçek imzalı gerçek olup olmadığı tartışılan belgenin ele geçirildiği yer de ilginç bir bağlantı olarak dikkat çekiyor. Büronun sahibi Av. Serdar Öztürk, eski bir asker. Şırnak Silopi'de 1994'te üsteğmenken bulundu. Yani Göktaş ve Çiçek'in bulunduğu dönemde. Öztürk, çatışmada gözünü kaybedince malulen emekli oldu ve Devlet Övünç Madalyası ile ödüllendirildi. O da hukuk fakültesini bitirip avukat oldu. Levent Göktaş tutuklanınca, avukatlığını üstlendi. 8 Haziran'da bürosuna yapılan baskın sonrası Öztürk de tutuklandı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*