Albay Dursun Çiçek serbest bırakıldı

Albay Dursun Çiçek serbest bırakıldı.13479
  • Giriş : 02.07.2009 / 08:40:00
  • Güncelleme : 02.07.2009 / 08:37:41

Çiçek'in avukatı tutukluk haline itiraz etti. Mahkeme itirazı yerinde buldu ve Çiçek'in tahliyesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sahte iddialarıyla olay yaratan 'İrticayla Mücadele Planı'nın altında imzası olduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek, önceki gece 00.30'da yedek hakimin kararıyla 'silahlı terör örgütüne üye olmak'tan tutuklandı. 10 saatlik sorgusunun ardından geceyarısı cezaevine konulan Çiçek, avukatının itirazı üzerine 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üç hakimli asıl heyetinin kara-rıyla dün akşam 18.30'da tahliye edildi

Avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde yapılan aramalarda ele geçirilen 'İrticayla Mücadele Planı'nın altında bulunan imzanın sahibi olduğu iddia edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, önceki gün saat 11.45'te geldiği İstanbul Adliyesi'nde önce soruşturmayı yürüten Ergenekon savcılarına 7 saat ifade verdi. Tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Çiçek, burada yedek hakim tarafından da yaklaşık 2,5 saat sorgulandı. Ve Albay Çiçek, gece yarısı 00.30'da 'silahlı terör örgütüne üye olmak'suçundan tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi'ne götürüldü.

Minibüsle Askeri Cezaevi'ne

Kurmay Albay Dursun Çiçek buradan camları filmli bir minibüsle önce Beşiktaş'taki Merkez Komutanlığı'na, buradan da sağlık raporu alınmak üzere Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'ne götürüldü. Sağlık raporu alınan Çiçek ardından Hasdal Askeri Cezaevi'ne konuldu. Albay Çiçek, cezaevine götürülürken kısa süreli de olsa görüntülendi.

'Hükümete karşı suçlar'

Albay Dursun Çiçek, TCK'nın “Hükümete karşı suçlar” başlıklı bölümünde yer alan 314. maddesinin 2. fıkrası kapsamında 'silahlı örgüt üyesi olmak'tan tutuklandı. Ancak 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası gereği bir kişi hakkında terör kapsamında dava açılırsa istenecek ceza yarı oranında artırılıyor. Buna göre Albay Çiçek hakkında 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabilecek.

Mahkemeye yeni hakim atandı

Bu arada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir hakimin izinde olması nedeniyle üye hakim atandı. İstanbul Adalet Komisyonu, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde üye hakim eksikliği nedeniyle 9. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi hakimi Faik Saban'ı görevlendirdi.

Avukatları tutuklamaya itiraz etti

Albay Dursun Çiçek'in avukatları, 24 saat geçmeden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tutukluluğun kaldırılması için itirazda bulundu. İtirazı, Mahkeme Başkanı Erkan Çanak ile üye hakimler Faik Saban ve Rüstem Eryılmaz'dan oluşan asıl heyet değerlendirdi. İtirazı değerlendiren mahkeme heyeti, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılıktan da itirazla ilgili acil mütalaa istedi ve akşam saatlerinde de Albay Çiçek'in tahliye edilmesine karar verdi.

Savcılığın itiraz hakkı yok

Çiçek hakkındaki tahliye kararına itiraz yolu da kapandı. Tahliye, itiraz üzerine gerçekleştiği için ve kararı mahkeme heyeti verdiği için savcılık makamının itiraz hakkı kalmıyor. Albay Çiçek'e savcılıkta ifade verirken imzasının olduğu birçok 'gizli'belgenin gösterildiği öğrenildi. 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nı hazırladığını inkar eden Çiçek'in, imzalı diğer belgeleri de kabul etmediği belirtildi.

İmza örnekleri Adli Tıp'ta

Ergenekon savcıları, Çiçek'in daha önceki imzaları ile günlük hayatta ve görevi dahilinde kullandığı 21 imzayı da Adli Tıp Kurumu'na göndererek imzaların Albay'a ait olup olmadığının tespitini istemişti. Adli Tıp'taki bu inceleme ise sürüyor.

Yeni atanan hakim, Tolon'un tahliye talebini reddetmişti

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne üye olarak atanan Hakim Faik Saban, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olduğu dönemde Hurşit Tolon'un tahliye talebini reddetmişti. Hakim Saban, 1 Temmuz 2008'de gözaltına alınarak tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un avukatının yaptığı tahliye başvurusunu 13 Kasım 2008 tarihinde reddeden heyette görev yapıyordu.

İŞTE ALBAYI TUTUKLATAN MADDE TCK 314'üncü madde

(1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silâhlı örgüt kuran veya yöneten kişi, 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, bu suç açısından aynen uygulanır.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*