Albay Öz görevi ihmalden yargılanacak

Albay Öz görevi ihmalden yargılanacak.45478
  • Giriş : 17.02.2009 / 12:15:00
  • Güncelleme : 17.02.2009 / 12:28:56

Albay Ali Ö.'nün de bulunduğu rütbeli sekiz askerlerin davası Trabzon 2. Sulh Ceza mahkemesi görülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Ö.'nün de bulunduğu rütbeli sekiz askerle ilgili davanın kesin olarak Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde Jandarma Astsubay Okan Ş. ve Uzman Çavuş Veysel Ş.'nin ardından Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Ö.'nün de aralarında bulunduğu rütbeli sekiz asker hakkında 'görevi ihmal' suçundan dava açılmıştı.

Dosyayı inceleyen Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi 'görevsizlik' kararı vererek dosyayı nöbetçi 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne göndermiş, mahkemede yapılan incelemede 'usul eksikliği' bulunduğu ve tebligatlar tamamlanmadığı gerekçesiyle dosya yeniden 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne geri gönderilmişti.

Bunun üzerine bir üst mahkeme olarak dosyayı inceleyen Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 3. Asliye Ceza Mahkemesi ile 2. Sulh Ceza Mahkemesi arasındaki görev uyuşmazlığını kesin olarak gidererek yargılamanın 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapılmasına karar verdi. Buna göre, Albay Ali Ö.'nün de aralarında bulunduğu rütbeli sekiz asker, TCK'nın 257/2 Maddesine göre altı ay ile iki yıla kadar hapis talebiyle 'görevi ihmal' suçundan yargılanacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*