Albay Özden'i PKK itirafçıları mı öldürdü?

Albay Özden'i PKK itirafçıları mı öldürdü?.10462
  • Giriş : 02.07.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 23:42:51

"Bıçak" timi tarafından, geldiği çatışma bölgesinde ensesine sıkılan kurşunla öldürüldüğü iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Albay Rıdvan Özden'in PKK'nın en azılı itirafçılarından oluşturulan "bıçak" timi tarafından bir çatışma sırasında geldiği çatışma bölgesinde ensesine sıkılan kurşunla öldürüldüğü iddia ediliyor.

Diyarbakır'da özel yetkili bir savcı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 1990'lı yıllarda bölgede bazı faili meçhul cinayetler işledikleri ileri sürülen, terör örgütü PKK itirafçılarından oluşan 10 kişilik ''Bıçak'' timinin araştırıldığı öğrenildi.

Özel yetkili savcının araştırmayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan ihbar üzerine başlattığı bildirildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunan bir kişi, aralarında terör örgütü PKK itirafçılarının da bulunduğu 10 kişilik ''Bıçak'' timinin 1990'lı yıllarda işlediği ileri sürülen cinayetleri anlattı.

Savcılığa yapılan ve soruşturma dosyasına konulan ihbar mektubunda, ''Bıçak'' timinin, ''en tehlikeli PKK itirafçılarından oluştuğu'' iddia edildi.

4 ÖĞRETMEN BIÇAK TİMİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Mektupta, 5 Kasım 1994 günü, Mardin'in Savur ilçesi Pınardere köyü yolu kesilerek araçta bulunan 4 öğretmenin katledilmesi olayının da ''Bıçak'' timi tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

''O dönemde Mardin Jandarma Alay Komutanı olan Albay Rıdvan Özden'in, 'Bıçak' timine karşı çıktığı ve öğretmenlerin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak onlarla bir toplantı yaptığı'' ileri sürülen ihbar mektubunda, ''Toplantıda, 'Neden öğretmenleri vurdunuz?' diye çıkışan Albay Özden'e, itirafçıların sert bir şekilde çıkıştığı, ağza alınmayacak küfürler ve tehditler savurduğu'' öne sürüldü.

''ÖZDEN ENSESİNE TEK KURŞUN SIKILARAK ÖLDÜRÜLDÜ''

Mektupta, Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in 14 Ağustos 1995 tarihinde, Mardin'in Savur ilçesine bağlı Ormancık köyü kırsal kesiminde açılan ateş sonucu iki korumasıyla şehit edilmesi olayına da yer verildi.

''Bıçak'' timinin bir grup terör örgütü PKK üyesiyle çatışmaya girdiği ileri sürülen mektupta, şu iddialar yer aldı:

''Bu tim, aldığı iyi bir istihbaratla teröristlerle çatışmaya girdi. 6'sı ölü 11'i sağ olmak üzere 17 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi. 'Bıçak' timi, sağ ele geçirilen 11 kişiyi de kurşuna dizerek öldürdü. Olay yerine korumalarıyla gelen Albay Rıdvan Özden de ensesine tek kurşun sıkılarak öldürüldü. Rahmetli bu time hep karşı çıkardı ve sürekli kavga ederdi.''

''5 KÖYLÜYÜ ÖLDÜRÜP GÖMDÜLER''

Soruşturma dosyasına konulan ihbar mektubunda, ''Bıçak timinin Kızıltepe'de 5 köylüyü sorguladıktan sonra öldürdüğü'' ileri sürülerek, ''Kızıltepe'de Sema mağarası diye bir yer var. Onun tam önünde 5 kişinin mezarı var. Bu tim, bu şahısları köyden alıp öldürdükten sonra oraya gömdü. Herkes o mağarayı bilir. Orası kazılırsa, o zaman bana inanırsınız'' şeklinde iddialara de yer verildi.

''ALBAY ÖZDEN ÇATIŞMADA ÖN SAFLARDA ÇARPIŞTI''

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, 05 Aralık 2008 tarihinde yapılan ''Basın Bilgilendirme Toplantısı''nda Albay Rıdvan Özden'in şehit edilmesi olayıyla ilgili olarak, ''Şehit Jandarma Albay Rıdvan Özden 14 Ağustos 1995 günü Mardin ili Savur ilçesi Ormancık köyü kırsalında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada takviye olarak bölgeye sevk edilen Jandarma Asayiş Komando Bölüğünden bir komando timi ve bölük komutanı ile birlikte en ön saflarda çarpışmıştır. PKK bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan ateş sonucu, önce jandarma özel harekat timinden bir astsubay, bir uzman erbaş, devamında saat 17.30 sularında Jandarma Albay Rıdvan Özden şehit olmuştur. Aynı çatışmada 3 er ve 1 geçici köy korucusu yaralanmış, 5 terörist silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*