Albay Temizöz sonunda itiraf etti!

Albay Temizöz sonunda itiraf etti!.9631
  • Giriş : 26.03.2009 / 01:31:00

Cemal Temizöz, ifadesinde eski Cizre Belediye Başkanı Atak'a çok sayıda görev verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde yapılan kazılarda bulunan kemikler ile ilgili Kayseri'de gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirildikten sonra tutuklanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, ifadesinde eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'a çok sayıda görev verdiğini söyledi. Suçlamaları reddeden ve kendisine iftira atıldığını savunan Temizöz, "Hiçbir zaman yasalara aykırı herhangi bir fiil içerisinde olmadım" dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında iki gün önce Kayseri'de gözaltına alınan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, 7'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı Merkez Komutanlığı'na Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Savcı tarafından 4 saat sorgulanan Albay Temizöz, suçlamaları kabul etmediğini, dosyada adı geçen ve kendisinin talimatıyla öldürüldükleri ileri sürülen kişilerin büyük çoğunu tanımadığını söyledi.

Öldürülen kişilerden bir kısmını tanıdığını, ancak bunların da öldürülmeleriyle ilgili kendisinin bir ilgisi bulunmadığını kaydeden Temizöz, ifadesinde şunları dile getirdi:

"Gizli tanık olarak ifade veren M.N.B'nin ifadelerinde adı geçen ve bugün Hisar Tabur Komutanlığı olarak kullanılan alan, söz konusu tarihlerde PKK'nin Cudi yapılanmasının kontrolündeydi. Çok büyük bir operasyon olmadan o bölgeye girebilmek neredeyse imkânsızdı. 2004 yılının Temmuz ayında yapılan büyük Cudi operasyonu neticesinde bu bölgeye girildi ve Cudi Dağı'na yapılan operasyondan sonra şu anda Hisar Taburu'nun bulunduğu yere Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir tabur yerleştirildi. Bu şekilde bölgede yeniden güvenlik güçleri tarafından kontrol ve alan hakimiyeti sağlandı. Bizim bu bölgede Kamil Atak ve bir kısım jandarma istihbarat görevlileriyle birlikte hareket ederek Mustafa Aydın ve Mehmet İlbasan adlı kişileri kaçırıp sorguladıktan sonra işkence ve eziyete maruz bıraktığımız ve bu 2 kişinin daha sonra benim emir ve talimatlarım doğrultusunda infaz edildikleri iddiaları doğru değildir. Bunu kesinlikle reddediyorum."

BANA İFTİRA ATIYORLAR

Tanık ifadelerinde adı geçen kişilerin öldürülmeleri yönünde hiç kimseye talimat vermediğini, silahlı, yasadışı, illegal hiçbir örgüte üyeliği bulunmadığını, yıllardır asker kimliğiyle kamu personeli olarak çalıştığını anlatan Temizöz, "Bana iftira atıyorlar. Örgüte müzahir çevrelerin iftirasına kurban edilmek isteniyorum. Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Öldürülenlerle ilgili de bilgi sahibi değilim. Ben Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 1993-1995 yılları arasında İlçe Jandarma Komutanı sıfatıyla görev yaptım. Bu süreç içerisinde de kanun dışı, yasalara aykırı herhangi bir eylem içerisinde yer almadım. Zaten benim bu çalışmalarımdan rahatsızlık duyan PKK terör örgütünün ve müzahir çevrelerin açık hedefi oldum. Benim bütün amacım karakollardan ve bölge halkından herhangi bir zayiat ve kayıp vermemekti" dedi.

YETKİLERİMİ PAYLAŞMADI

Bölge halkını devlet ve kolluk görevlileriyle yeniden kaynaştırmak, devlete olan inancı ve güveni pekiştirmek ve yöre halkını kazanmak için birçok faaliyette bulunduğunu belirten Albay Cemal Temizöz, ifadesinde "Benim Cizre'de İlçe Jandarma Komutanı olduğum dönemde Kamil Atak ile tanıştım. İlçede korucubaşı olmasından kaynaklı olarak sık sık kendisiyle komutanlık binasında görüşüyorduk. Ben kendisine terör ve güvenlikle ilgili olarak birçok görev verdim. Ancak yapılan operasyonlar görev ve yetki alanımla ilgili, bu şahısla yetkilerimi hiçbir şekilde paylaşmadım. Kendisi sadece benim verdiğim emir ve görevleri yerine getirmiştir. Kamil Atak'ın aşireti bölgede güçlü bir aşirettir. Bu aşiret yapısı ve konumu gereği, Cizre İlçesi yakınlarında bulunan Gabar Dağı bölgesinden Cizre İlçesi'ne yapılacak olası saldırılar karşısında adeta bir set görevi görüyordu." bilgilerini verdi.

İlçe Jandarma Komutanlığı yaptığı yıllarda, Cizre ilçesi ve çevresinde kendisine bağlı komutanlık bünyesinde faaliyet yürüten hiçbir personeli infaz timi olarak kullanmadığını, bu tür iddiaların kendisini karalamaya ve yıpratmaya yönelik olduğunu kaydeden Albay Temizöz, şöyle devam etti:

"Benimle ilgili iddialarda bulunan gizli tanık M.N.B adlı kişiyi de tanımıyorum. Ancak B. soyadını taşıyan Cizre ilçesi ve bağlı köylerindeki şahısların Kamil Atak'la aynı aşiretten olup, yakınları olduğunu biliyorum. Benim şu anda görevim ve nerede olduğum zaten bellidir. Aleyhime olan bilgi, belge ve gizli tanık beyanlarını hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Ben Kayseri İl Jandarma Komutanlığı görevini yürütmekteyim. Bu nedenle de sabit ikametgah sahibiyim. Kaçma veya delilleri karartma gibi bir durumum da söz konusu olmadığından dolayı serbest bırakılmayı talep ediyorum."

Temizöz savcılıkta alınan bir ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi yedek hakimliğe sevk edildi. Burada da hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Albay Temizöz, kuvvetli suç şüphesi, delillerin yeterince toplanmamış olması, suçun niteliği ve mevcut delil durumuna göre, "Silahlı örgüte üye olmak, bu örgüt adına birden fazla kişiyi öldürmeye azmettirmek" suçundan tutuklanarak 7'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Cezaevi'ne konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*