Albert Einstein'dan İsmet İnönü'ye mektup

Albert Einstein'dan İsmet İnönü'ye mektup.11111
  • Giriş : 05.01.2008 / 11:00:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:12:38

Nazi döneminde gönderilen mektup İstanbul'da devam eden 'Einstein Sergisi'nde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Albert Einstein’in İsmet İnönü’ye gönderdiği ve Nazi tehdidi altındaki 40 Alman bilim adamının Türkiye’ye kabul edilmesiyle ilgili ricayı içeren mektup ve diğer dokümanlar “Einstein Sergisi”nde izlenime sunuluyor

Ünlü fizikçi Einstein'ın 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına hitaben İsmet İnönü'ye yazdığı mektubun, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivinin katkılarıyla, halen devam eden ''Einstein Sergisi'' kapsamında Doğuş Otomotion İstanbul'da sergilendiği belirtildi. Sergiye ilişkin yapılan açıklamada Einstein'in İsmet İnönü'ye yolladığı mektup ve diğer dokümanların, sergi içerisinde özel bir alanda ziyaretçilerin ilgisine sunulduğu kaydedildi.

TEHDİT ALTINDAKİ BİLİMADAMLARI

Başbakanlığa bağlı Cumhuriyet Arşivinde muhafaza edilen mektubun, Albert Einstein'ın, Nazi tehdidi altındaki 40 Alman bilim adamının karşılıksız olarak Türkiye'ye kabulünün nazik bir dille ricasını içerdiği ifade edildi. Maslak'taki Doğuş Power Center'da yer alan Otomotion İstanbul'da devam eden sergi kapsamında, bu mektupla birlikte 40 bilim adamının listesi, Başbakanlık tarafından Einstein'a gönderilen Fransızca mektup ile orijinal çevirisinin de izlenime sunulduğu belirtildi. Sergi 2 Mart 2008'e kadar gezilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious