Aldığı ceza ödül olarak geri döndü

Aldığı ceza ödül olarak geri döndü.9759
  • Giriş : 10.03.2009 / 23:43:00

Erzincan"a 15 kilometre uzaklıktaki Üzümlü İlçesi Çok Programlı Lisesi"nde 12"inci sınıf öğrencisi olan Hasan Kaya, karıştığı bir kavgada mahkemelik olunca kitap okuma cezası aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aldığı cezayı yerine getiren Kaya, aynı zamanda ilçe kaymakamlığının ve milli eğitim müdürlüğünün başlattığı kitap okuma kampanyasında ilçe birincisi oldu

Geçtiğimiz yıl, yaz tatilini geçirmek üzere gittiği memleketi Erzurum"un Hınıs ilçesinde karıştığı bir kavgada mahkemelik olan Erzincan"ın Üzümlü ilçesi Çok Programlı Lisesi öğrencisi Hasan Kaya, Hınıs Sulh Ceza Mahkemesi tarafından CMK"nın 231. 8C maddesi gereğince "hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve 6 ayda 4 kitap okuma cezasına çarptırıldı. Erzincan"da öğrenci olduğu gerekçesi ile dosyası Erzincan Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Müdürlüğü"ne gönderildi.

Burada Denetimli Serbestlik Şubesi uzmanları tarafından Kaya için kişisel gelişim kitapları belirlendi. 6 ayda okuması gereken kitapları 2 ayda okuyarak cezasını tamamlayan lise 12"inci sınıf öğrencisi Hasan Kaya"nın aldığı ceza sonrası adeta hayatı değişti.

"HAKİM AMCA TEŞEKKÜR EDERİM"

2007-2008 eğitim öğretim yılı yaz tatili döneminde Erzurum"un Hınıs ilçesinde gittiği ailesinin yanında tatilini geçiren Hasan Kaya, ilçede hayvanları otlatırken başkasına ait araziye hayvanları soktuğu iddiasıyla kavgaya karıştı. Kavga sonrası tarafların mahkemelik olması neticesinde Erzincan Üzümlü İlçesi Çok Programlı Lisesi 12"inci sınıf öğrencisi olan Hasan Kaya, Hınıs Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 6 ayda 4 kitap okuma cezasına çarptırıldı. Bu durum karşısında farklı bir ceza beklediğini söyleyen Hasan Kaya, hakimin kendisine kitap okuma cezası verdiğinde çok şaşırdığını bu cezaya bir türlü anlam veremediğini söyledi. Yaptığı araştırma sonrası kendisine ceza değil, ödül verildiğini anlayan Kaya, kendisine ceza veren hakime teşekkür etti.

Daha önce kitap okuma gibi bir alışkanlığının olmadığını söyleyen Kaya, Erzincan"a okuluna geldikten sonra Erzincan Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Müdürlüğü"ne başvurarak kitap temininde bulunarak cezasını çekmeye başladığını söyledi. Kısa sürede kendisine verilen cezayı yerine getiren Hasan Kaya 6 aylık cezasını 2 ayda tamamladıktan sonra kitap okuma işini gönüllü olarak devam ettirdiğini kaydetti. Okuduğu her kitabın yerine yenisini almaya başlayan Kaya, kısa sürede beklemediği başarılara imza atmaya başladı.

EN ÇOK KİTAP OKUDU ÖDÜL ALDI

Rick Pitino"nun "Başarılı Olmak Bir Tercihtir" isimli eserinde okuduğu; “Başarılı olmak ne bir tesadüf, ne bir ilahi hak, ne de doğum kazasıdır. Başarılı olmak bir tercihtir” sözünden etkilendiğini söyleyen Hasan Kaya, başlattığı kitap okuma alışkanlığını sürdürdüğünü söyledi. Kaya; “Üzümlü İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan kitap okuma kampanyasına katıldım. Aylık olarak düzenlenen kampanyada bir ayda 2 bin 300 sayfa okuyarak ilçede Aralık ayının en çok kitap okuyan kişisi seçildim. Elde ettiğim başarıya kendim dahi inanamadım. Aldığım bu ceza benim hayat çizgimi büyük ölçüde değiştirdi.”

KAYMAKAM ÖDÜLLENDİRDİ

Aralık ayının en çok kitap okuyan öğrencisi seçilen Hasan Kaya, ilçe kaymakamlığının ve milli eğitim müdürlüğünün başlattığı kitap okuma kampanyasında birinci olduğu için adına küçük bir tören düzenlendi. Törende ilçe kaymakamı Murat Gözütok ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Aydın tarafından başarı belgesi ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Kaymakam Gözütok"a teşekkür eden Kaya, düzenlenen kampanya için teşekkür ederek, aldığı belgeyi saklayacağını vurguladı. Bunun karşısında elde ettiği başarı ile gururlanan Kaya, ömrünün sonuna kadar kitap okuyacağını söyledi.

2008-2009 eğitim öğretim yılı içerisinde 50"nin üzerinde kitap okuduğunu söyleyen Hasan Kaya; “okuduğum kitaplar beni olumlu yönde etkiledi. Okulumda uyumsuz derslerde istenilen istediğim başarıyı gösteremeyen, öğretmenlerim ve arkadaşlarımla iletişimde güçlük yaşayan istek ve duygularımı anlatmakta güçlük yaşayan bir öğrenci iken şimdi okuduğum kitaplar sayesinde gösterdiğim performans ve başarı ile adımdan övgü ile bahsedilen, derslerinde başarılı bir öğrenci haline geldim.

Çiftçi bir ailenin 7 çocuğundan birisi olan Hasan Kaya"nın hedefi öğretmen olup gelecek nesillere okumayı sevdirmek ve ülke için faydalı insanlar yetiştirmek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*